Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Královna rozhodla o osudu postavení vévodů ze Sussexu - těžké chvíle pro prince Harryho

21. 01. 2020 11:20:46
Panovnice Alžběta II. dala zcela zřetelně najevo, že za jejího panování nemůže být nikdo soukromou osobou a zároveň předním členem královské rodiny - senior member of the Royal Family, dokonce ani její vnuk.

Její prohlášení z 18.1. 2020 bylo velmi srdečné, ale v jádru dalo zcela jasné hranice a mantinely, že postavení členů královské rodiny záleží na tradici a vůli panovníka. Citace slov panovnice uvádím kursivou v textu.

Co tedy princ Harry ztrácí? Hovořme zejména o něm, protože on je 6. v řadě nástupnictví na britský trůn a postavení vévodkyně ze Sussexu je odvislé od manžela. O předešlém postavení vévodů jsem pojednal zdehttps://kolackovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=741813

Předně je to oslovení Jeho Královská Výsost (His Royal Higness) –„The Sussexes will not use their HRH titles“ , což je velmi citelný zásah do života prince Harryho. Toto čestné oslovení náleží členům královské rodiny a uděluje ho panovník. Sama panovnice je oslovována Vaše Veličenstvo (Her Majesty). Oslovení HRH je udělováno princům a princeznám, tj dětem a vnukům panovníka. Podle patentu Jiřího V. z roku 1917 se tento titul užívá dětmi panovníka a jeho vnuky v přímé mužské linii. Proto dcery vévody z Yorku (syn Alžběty II.) Eugenie a Beatrice mají právo na oslovení HRH, ale dětem princezny královské krve Anny (dcera Alžběty II.) Peteru Phillipsovi a jeho sestře Zaře Tindall takové oslovení nenáleží. Peter je 15. v následnické řadě na britský trůn a Zara 18. v následnické řadě, je však zajímavé, že Peter toto postavení neměl až do vstupu v platnost zákona The Succession to the Crown Act 2013, který implementoval do britského právního řádu Perthskou úmluvu, která umožnila, aby byl v následnické řadě i člen rodiny, který je v manželském svazku s římským katolíkem. Peter je ženat se svou manželkou Autumn Kellyovou, která nepřestoupila k anglikánské víře, je římskou katoličkou. Zara je jinak ve velmi přátelských vztazích s princem Williamem a je kmotrou prince George, syna Wiliama. Jinak panovník, jak bylo řečeno, má právo měnit tyto patenty svých předchůdců a udělení oslovení HRH je v jeho kompetenci. Tak se kupříkladu syn Alžběty II. hrabě z Wessexu vzdal tohoto oslovení pro své děti za akceptace panovnice. U prince z Walesu platí dle patentu z roku 1917 poněkud jiná pravidla. Pouze nejstarší syn nejstaršího syna prince z Walesu (tedy Charlese) má právo na oslovení HRH. Měl by to být pouze George (nejstarší syn Williama), ale panovnice rozhodla, že se v tomto případě vrací k praxi z doby královny Viktorie a všechny děti prince Williama mají právo na oslovení HRH.

V případě prince Harryho mu dle rozhodnutí Alžběty II sice oslovení HRH, stejně tak i jeho manželce, zůstává, ale nesmí ho nadále užívat, ani tak nesmí být oficiálně oslovován. Paní Meghan by oslovení ztratila definitivně, pokud by se s manželem rozvedla, jak se stalo v případě princezny Diany.

Zákaz užívání oslovení HRH zároveň znamená, že jsou oba vyřazeni z oficiálního cirkuláře královského dvora, dále nesmí nikde vystupovat jménem JV Královny –„ they are no longer working members of the Royal Family“ a „they can no longer formally represent The Queen. Všechny ceremoniální funkce spojené s postavením „senior member“ tedy princ Harry ztrácí. Ztrácí i funkce státní spojené s postavením „senior member“ a financování z královských fondů – „required to step back from Royal duties, including official military appointments. They will no longer receive public funds for Royal duties.“.

Ovšem velmi bolestivé je rozhodnutí panovnice, že princ Harry ztrácí i všechny čestné vojenské hodnosti – „including official military appointments.“ Princ Harry je s armádou velmi spjat, ale už nadále nemůže oficiálně vystupovat a zaštiťovat žádné vojenské ceremonie, kde vystupoval jménem JV Královny. Domnívám se, že kromě jiného je pro prince Harryho velmi těžké, že byl mimo jiné zbaven čestné hodnosti Captain General Royal Marines (generál kapitán královské námořní pěchoty), kterou zastával po svém dědečkovi vévodovi z Edinburghu, který jí zastával 64 let. Je to čestná hodnost na úrovni admirála britského námořnictva a polního maršála pozemních britských vojsk. Princ Harry ji zastával pouhé dva roky......

Domnívám se, že Alžběta II. zde opět dokázala oddělit svůj soukromý život od postavení královny a ze své vůle dle tradic a práva dala jasné hranice postavení vévodů ze Sussexu. Pro prince Harryho to musí být velmi těžké, ostatně veřejně dal najevo smutek z uvedeného rozhodnutí, ale taková je vůle Královny. Je třeba dodat, že panovnice nebo příští panovník může rozhodnutí změnit, ale to už je zatím vzdálenější budoucnost.

Autor: Ladislav Kolačkovský | úterý 21.1.2020 11:20 | karma článku: 42.11 | přečteno: 10127x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Poslední láska admirála Kolčaka

Před pár dny uplynulo sté výročí popravy vrchního vladaře Ruska, admirála Kolčaka. Méně známý je příběh jeho životní lásky paní Anny. Připomeňme si ho dnes, 14.2.

14.2.2020 v 12:01 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 709 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Milion chvilek nevkusu – jak se vhodně obléci na pohřeb

Poslední fotografie pana Mikuláše Mináře na pohřbu pana Luboše Dobrovského 7.2.2020 mě inspirovala k napsání tohoto krátkého článku. Domníval jsem se, že je u nás volba vhodného oděvu na pohřební obřady dostatečně známá.

11.2.2020 v 10:21 | Karma článku: 39.40 | Přečteno: 2256 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Princ Harry a Meghan okamžitě ruší pracovní poměr v paláci?

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vydali 8.1. 2020 prohlášení na svém oficiálním Instagramu, že se plánují vzdát svého postavení „senior members of the Royal Family“, co to vlastně obnáší?

9.1.2020 v 10:12 | Karma článku: 38.26 | Přečteno: 6007 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Pravda je jen jedna

Moc soudní je stále v rukách justiční mafie. Stabilní trvání státu je možné pouze tehdy, když se řídí jednotným náhledem na pravdu. O pravdě musí rozhodovat vzdělaní a bezúhonní občané.

18.2.2020 v 7:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Marek Zeman

Státní dluh ČR po několika letech opět stoupá! A bude stoupat dál.

Státní dluh ČR za loňský rok stoupl o 18 mld.Kč,což není dobrá zpráva o vývoji naší ekonomiky. Každý z nás tedy opět dlužíme přibližně o 1.700,-Kč víc.

17.2.2020 v 16:27 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 402 | Diskuse

Vladimír Havránek

Film Past o Jiřině Štěpničkové přesně ukázal, jak si komunisté představují svobodu!

Jeden film a vydá za stovky hodin prázdných projevů komunistů. Skvělá herečka Jiřina Štěpničková dostala v roce 1951 dopis z Rakouska od režiséra Čápa, v němž ji zval do Vídně. Vše byla podlá provokace StB.

17.2.2020 v 15:36 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 979 | Diskuse

Jan Dvořák

Lepší začít později, než vysílat na čas

Česká televize už před časem dospěla k rozumnému názoru, že nemá smysl dál předstírat, že hlavní pořad na jedničce začne úderem osmé večerní, jestliže je to s železnou pravidelností vždycky až pár minut poté.

17.2.2020 v 10:58 | Karma článku: 32.11 | Přečteno: 1041 | Diskuse

Pavel Chalupský

Matka, nebo vrcholová manažerka.

Plně si uvědomuji, že vstupuji na velice tenký led. Proč? Nejsem matkou, ani manažerkou, ale přesto si dovolím vyslovit svůj názor, k čemuž mě přiměl rozhovor právě s vrcholovou manažerkou. Nebo matkou?

17.2.2020 v 8:52 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 682 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 35.61 Průměrná čtenost 1325

Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Najdete na iDNES.cz