Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pobělohorské zbohatnutí hraběte Trauttmannsdorffa a životy hrabat Castropola v Deštném?

Bílá hora přinesla jedny z největších sociálních a politických otřesů tehdejšího státu. Docházelo k doslova obřímu přesunu majetků. Příkladem bylo zbohatnutí hraběte Trauttmannsdorffa.

Bílá hora přinesla jedny z největších sociálních a politických otřesů tehdejšího státu. Docházelo k doslova obřímu přesunu majetků a statků v důsledku vlny konfiskací za stavovského povstání a následně po porážce stavů roku 1620. Ve stínu těchto přesunů ovšem zůstává vlna konfiskací po pádu známého Albrechta z Valdštejna, které postihly jak jeho bývalý majetek, tak i majetky jeho příznivců a blízkých lidí, kteří podporovali jeho politiku.

Jejich statky (především Valdštejna a Trčky) zahrnovaly prakticky celé severní a východní Čechy a byly odhadnuty na patnáct miliónů zlatých. Proces druhé vlny konfiskací byl mnohem jednodušší a rychlejší díky tomu, že se týkal jen velmi malého počtu osob, navíc hlavní aktéři Albrecht z Valdštejna a jeho nejbližší příznivci Adam Erdmann Trčka z Lípy a Vilém Kinský byli zavražděni v Chebu, mimoto celý rod Trčků úplně vymřel ještě v roce 1634. Odpadla tím složitá licitace o výši konfiskovaného majetku a dlouhá vyjednávání jako v případě první konfiskační vlny. Signifikantní byl případ štýrského šlechtice Trauttmansdorffa.

Prvním oficiálním prodejem konfiskovaných statků první vlny byla transakce s panstvím Horšovský Týn, konfiskát po Vilému st. z Lobkovic (1553–1626), který byl za stavovského povstání jedním z direktorů a nejvyšším hofmistrem Fridricha Falckého. Původně měl být odsouzen k smrti, ale přímluva příbuzných změnila rozsudek na doživotní vězení v Praze a následně na hradě Zbiroh, kde také zemřel. Smlouvou z 30. března 1622 získal Horšovský Týn s dalšími statky císařský dvořan, významný habsburský diplomat Maximilián hrabě z Trauttmansdorffu. Odhad panství byl stanoven na 265 000 zlatých, Trauttmansdorffovi byla ale předepsána kupní cena 200 000 zlatých. Z té mu bylo odpuštěno 60 000 za věrné služby, dalších 105 000 bylo sraženo na úhradu Trauttmansdorffových pohledávek u dvora a zbylých 35 000 zlatých zaplatil až v roce 1634. Trauttmansdorff byl příkladem obratného a schopného politika a diplomata, který profitoval díky první vlně konfiskací a následně i druhé.[1] Na Hradčanech v druhé vlně také získal palác, dnes nazývaný Trauttmansdorffský, který byl konfiskátem po Trčkovi z Lípy. Později rod dosáhl i knížecího titulu.[2] Zajímavostí je, že potomek tohoto rodu Ferdinand Trauttmansdorff zastával funkci velvyslance Rakouské republiky v ČR, a to do roku 2015.

Součástí panství Horšovský Týn byla i obec Bukovec, která je příkladem konfiskátu, který sledoval osudy panství spolu s jejími majiteli hrabaty Trauttmansdorffy. Vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější památkou v obci barokní stavba bývalé fary, stavby z roku 1771. Památkový katalog NPÚ uvádí, že se jedná o stavbu bez starší historické návaznosti, nicméně dataci původu objektu až do doby předhusitské se podařilo doložit stavebně-historickým průzkumem, který v letech 2013–2015 provedl přední odborník na drobná vrchnostenská sídla Ladislav Svoboda. Podle jeho závěru tvoří jádro budovy „nejspíše nedokončená gotická tvrz.“ [3]

Stavba je zajímavá tím, že jejím současným majitelem je příslušník rodiny Polů, který je uváděn jako potomek italského hraběcího rodu Castropolů (Polů), jenž se v Čechách usídlil na počátku 17. století. Podívejme se do dochovaných matričních záznamů, jména italská uvádíme jako „alias“, tak jak jsou uvedena v rodokmenu pana Poly na www prezentaci jeho rodiny.[4]

Erb hrabat Castropola

 

Předci po otcovské linii současného majitele objektu Bukovce, pana Bedřicha (III.) Poly, tedy jsou:

praděd: František VIII. Pola (*22.5.1871, Janov 11, okr. Rychnov n. Kněžnou).

2x praděd: František VII. Pola (alias „Francesco VII“) (*15.3.1836, Janov 8, okr. Rychnov n. Kněžnou, +1908), „chalupník" v Janově čp.11. Dne 8.7.1857 se v Bystrém oženil s Johannou Novotnou (*ca 1829, Janov).

3x praděd Jan Pola (psán jako Pohl) (alias „Giovanni“) (*4.8.1805, Bačetín 18, okr. Rychnov n. Kněžnou), „inwohner" (obyvatel/podruh) v Janově čp.8. Dne 24.11.1828 se v Bystrém oženil s Alžbětou Dinterovou/Dynterovou (*ca 1806, Janov).

4x praděd Matěj Pola (psán jako Pohl) (alias „Mattia II“) (*17.8.1781, Deštné v Orlických horách 104, +před 24.11.1828), „bauer“ (sedlák) v Bačetíně čp.18. Dne 27.10.1802 se v Bystrém oženil s Johannou Novotnou (*ca 1770/1774, Bystré, +26.2.1830, Bačetín 21), (vdovou po Janu Tyllarovi).

5x praděd Matěj Pola (psán jako Paul) (alias „Mattia“) (*25.5.1746, Dešné v Orlických horách, + 9.2.1812, Bačetín 19), „hortulanus“ (zahradník/domkář) v Deštném v Orlických horách čp.104, pak „půlsedlák“ v Bačetíně čp.19. Dne 31.1.1776 se v Novém Hrádku oženil s Alžbětou Martínkovou (*ca 1754, +9.2.1824, Bačetín 19) z Tisu.

6x praděd Jan Jiří Pola (psáno jako Pohl) (alias „Giovanni Giorgio“) (*ca 1706, +4.4.1772, Deštné v Orlických horách 113, tzv. Hüttenberg), „auriga“ (kočí/vozka) v Deštném v Orlických horách čp.113. Dne 13.1.1737 se v Deštném v Orlických horách oženil s Alžbětou Postlerovou (*ca 1715, +16.11.1774, Deštné v Orlických horách 113, tzv. Hüttenberg).

7x praděd Vavřinec Pola (psáno jako Pohl) (alias „Lorenzo II“) (*ca 1681, +28.4.1738, Deštné v Orlických horách).

8x praděd Eliáš Pola (psáno jako Pahl) (alias „Elia“) (*ca 1653, +20.2.1726, Deštné v Orlických horách), syn Vavřince Pola dle svatební smlouvy z roku 1671.

9x praděd Vavřinec (Lorentz) Pola/Pohl/Pahl (cca 1621 - ?). V soupise poddaných podle víry z roku 1651 je uveden jako haussgenoss (spolubydlící) ve věku 30 let. Manželka Zuzana (věk 25) s dětmi Eliáš (věk 5), Jiří (věk 3). Poznámka, že ke katolické víře přistoupili 13.4.1651.

Ze záznamů vyplývá časté kolísání příjmení rodu – Pol, Pól, Pola, Paul, Pohl, Phal, atp. Dle knihy: „Naše příjmení“ od dr. Dobravy Moldanové je na str. 144 uvedeno také příjmení Pohl, Pohla, Pohle – z něm. Pohl = Polák, někdy z něm. nář. znění OJ Pavel-Pohl. Na následující str. 145 je pak i varianta příjmení Pol, Pól – viz Pohl. Jedná o příjmení, které má německý základ, a jednalo se o zcela běžné příjmení (nejen) ve zdejším regionu, tj. v okolí někdejšího okresního města Rychnov nad Kněžnou, nedaleko od polských hranic. Výše uvedené osoby žily v Deštném, Bačetíně či Janově, vše v okr. Rychnov nad Kněžnou. Dlužno upozornit, že kolísání zápisů jména se nevyhnulo ani Polům v Itálii, kde se lze často setkat například s variantou jména Castropolla, Puola apod. [5] a různé varianty zápisů jmen jsou běžné i u řady českých rodin.

Protože matriky narozených v Deštném začínají rokem 1660 a matriky úmrtí až rokem 1701, nelze pomocí dostupných matričních záznamů o narození a úmrtí přímo prokázat napojení rodiny Pohlů – Polů na italskou hraběcí rodinu Castropolů (Polů). Mohl se tedy příslušník slavného italského hraběcího rodu, odvozujícího svůj původ od římských patricijů, dostat do Deštného v Orlických horách a stát se předkem rodiny, která je v následujících generacích evidována jako poddanská (např. hraběcího rodu Libštejnských z Kolovrat, kteří získali Deštné v Orlických horách roku 1676)?

Na počátku 17. století lze doložit v Českých zemích přítomnost dvou členů italské rodiny Polů. 14. března 1611 byl v Praze zabit Giovanni Battista III. Pola (1583–1611) [6]. Dopis ze dne 8. března 1619 je pak jediným dokladem dosvědčujícím, že se příslušník italské rodiny Pola vyskytoval také v Deštném. Byl jím Bernardin Kryštof Pola (narozený 1593, italskou literaturou uváděný jako zakladatel české větve rodiny [7]), bratr výše uvedeného Giovanniho Battisty III. [8] Přepis a překlad:

Vysoce důstojnému a dvojí ctihodnému knězi Janu Galiardu Kouřimskému, p. děkanu v městě Dobrušce Věděti dvojí ctihodnosti Vaší dávám, že urozený pán p(an?) Bernardin Kryštof Pola v Deštnym zůstávaje v veliké a t(?-)ké nemoci na smrtelné posteli leží a smrt jeho blízko jest. Protož pro Boha nejvyššího Vaší ctihodnosti pokorně žád(ám,?) že manželky jeho Marie, jakož i pacholat Donáta, Vavřinečka a Laury ochránčím býti ráčíte, poněvadž urozený rod jeho katholický jest a v městě Tarvisium (?) v Vlaších b(yd?)lí, takže manželku jeho s dítkami v ochraně a opatrovánie míti nebude. Pokudž by toho možné(?) nebylo, k dvojí ctihodnosti Vaší přimlouvám a za to uctivě žádám, že milostivě radou a přímluvou svou nápomocný býti ráčíte a jiného opatrovníka zjednati pomůžete. Datto dne 8 martii léta 1619. Vaší dvojí ctihodnosti Ponížený služebník. Václav, kněz.

Bližší okolnosti jeho příchodu do českého prostoru jsou neznámé. Giacinto Cecchetto, autor monografie věnované rodině Pola, vyslovuje na základě analýzy dopisu hypotézu, že Bernardin Kryštof Pola (v italských pramenech uváděný jako Bernardino IV.) odpadl od katolické víry a stal se protestantem. V dopise je totiž o ochranu jeho potomků žádán utrakvistický děkan z nedaleké Dobrušky Jan Goliard Kouřimský. Vedle toho je z dopisu zřejmá také pauperizace rodiny [9]. Bernardin Kryštof Pola měl mít dle uvedeného dopisu děti Donáta, Lorentze (Vavřinečka) a Lauru. V roce 1651 je v Deštném archivně doložen jak Donát, tak i Lorentz Pola/Pohl/Pahl, přičemž Donátovi v té době bylo 36 let a Lorentzovi, který měl syny Eliase a Georga, 30 let – věkem tedy přibližně odpovídají dětem Bernardina Kryštofa, zmíněným v dopise. Jiné osoby téhož nebo podobného křestního jména a příjmení pak v regionu zaznamenány nejsou. Lorentz byl navíc nekatolík, ke katolické víře přistoupil až roku 1651. Nicméně pevné, úřední důkazy, že je tento Lorentz Pola, zaznamenaný roku 1651, skutečně totožnou osobu s potomkem Bernardina Kryštofa Poly z Trevisa, zmíněným v dopise, a že tedy Eliáš Pola (psáno jako Pahl) (alias „Elia“) (*ca 1653, +20.2.1726, Deštné v Orlických horách) je jeho vnukem, vzhledem k neexistenci matrik pro toto období nejsou. Můžeme zde hovořit o vědeckých hypotézách a možných scénářích, které jsou uvedeny v literatuře. [10].

Tolik k malému dílku velké mozaiky, kterou byly přesuny sociální a majetkové hodnoty po roce 1620 v našem státě.

 

[1] BÍLEK TomášDějiny konfiskací v Čechách po r. 1618 (1882–3). Dostupné online (část první) Dostupné online (část druhá)

[2] 1805. Od té doby hlava rodu užívá titul kníže, zatímco nejstarší syn, dědic a následník je dědičný hrabě a ostatní členové rodu hrabata nebo hraběnky

[3]https://www.pamatkovykatalog.cz/fara-18513292, https://www.castropola.net/wp-content/uploads/2023/11/Bukovec-Nalezova_zprava_2015.pdf

[4] https://www.castropola.net/historie/

[5] CECCETTO, Giacinto, Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), Storia di una famiglia dall'Istria a Treviso e la germinazione di un ramo famigliare in Boemia, all'inizio del secolo XVII, Treviso, 2023, st. 78, 88, 117

[6] Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), st. 139

[7] Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), st. 157, MIOTTO, Paolo, Barcon di Vedelago. La storia che non ti aspetti. Ricorrendo cento anni dall’erezione della Parrocchia, (XII vol. dei Quaderni di Storia dentro la Memoria) Camisano Vicentino 2023, st. 366

[8] Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), st. 157

[9] Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), st. 158

[10] Sergi-Castropola-Pola (secoli XII-XXI), st. 144–153.

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | středa 7.6.2023 23:01 | karma článku: 26,42 | přečteno: 615x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný předobraz z Krkonošských pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,22 | Přečteno: 128x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,04 | Přečteno: 293x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,85 | Přečteno: 284x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Lepru mezi sebou ve středověku šířili lidé a veverky, tvrdí studie

4. května 2024  19:40

Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 288
  • Celková karma 16,42
  • Průměrná čtenost 911x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik