Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyrovnávali v Itálii s epidemií moru – před 672 lety – aktuálně ke koronaviru

Pandemie koronaviru, epidemie. Uzavřená města. Jak čelily italské obce výzvě 14. století, moru? Buďme optimističtí prosím, lidé to zvládli i tehdy a vše samozřejmě zvládneme i dnes.

Roky 1347/1348 byly nazývány dobou Velkého umírání. Dýmějový a plicní mor změnily Evropu navždy, změnily mentalitu, nazírání na sebe i svět, proměnily umění. Dnes přichází koronavirus, ale lidé v roce 1348 (a pozdějších letech) čelili s minimem prostředků a znalostí něčemu daleko horšímu, jak se s tím vyrovnala tehdejší městská správa vyspělých italských komun? Je dosti dobře zdokumentován příklad Pistoie. Pistoia v toskánském kraji bylo tehdy svobodné město, suverénní území blízko Florencie. Městský stát kupců a řemeslníků.

Rada města přijala první kontrolní opatření na jaře roku 1348, kdy započalo velké umírání v okolních městech a začaly přicházet první zprávy o děsivých událostech toho roku. V Pistoii se nám dochovala tzv. Ordinamenta sanitatis, která byla zaznamenána notářem Simonem Bonaccursim. Ucelený celek sanitárních předpisů z roku 1348. Je to vzácný historický doklad té doby a situace ve městě v tom temném létě Černé smrti.   

Rada města vypozorovala, že se nákaza šíří lidským kontaktem s nemocnými a také věcmi, které měli nemocní u sebe či na sobě. Snažila se tedy omezit pohyb do města a získat kontrolu nad pohybem a místem nemocných a nakládání s ostatky. Byly přijaty zákazy vstupu, povinnosti nahlašovat podezřelé z nákazy (kdo vypadal „choře“), byly vyháněné osoby mimo usídlené sociální skupiny (tuláci a žebráci, byla zakázána pouliční prostituce a vystoupení kejklířů). Byl zaveden přísný zákaz cestování do zamořených oblastí Luccy a Pisy, byl zaveden zákaz přijímat hosty z infikovaných oblastí. Byly posílený hlídky ozbrojenců, které strážily hradby a brány, aby se nikdo nepovolaný nevkradl do města. Byl vydán přísný zákaz dovozu i vývozu látky a sukna a ložního prádla. Nedodržení pravidel bylo trestáno pokutami.

Bylo nařízeno, že hroby musejí být hluboké nejméně dva  a půl lokte, mrtvoly se nesměly vozit do města a musely být přepravovány v pečlivě uzavřených rakvích. Smuteční hosté pohřbů se nesměli dotýkat mrtvého, ani pozůstalých ani vkročit do domu smutku.

Taktéž je zajímavé, že se rada města snažila jednoduchými způsoby bránit panice, a to zákazem zvonění kostelů při pohřbech („aby v nemocných zvuk zvonu neprobudil strach“), mohly zvonit jen farní kostely a kostely žebravých řádů, ale jen jednou a decentně. Platil také zákaz nošení smutečního šatu (s výjimkou vdov po krátkou dobu). Opět zde byly pokuty pro věžníky a pozůstalé.

Ohledně potravin – řezníci museli připravovat maso pečlivě a v domě řezníků nesmělo být nic hnijícího či zkaženého. Na vše dohlížel cech řezníků. Nesměly se dovážet žádné nahnívající či zkažené potraviny.

Veškeré pokuty byly ukládány nejen provinilcům, ale i příslušným úřadům. Dědictví bylo zajištěno až do zaplacení pokuty.

Je důležité vědět, že městská rada dbala na dodržování zákonnosti, zde bylo vidět živé dědictví antického Říma a víra v účinek práva v dobách chaosu. Bohužel nemoc začala díky úmrtím radních způsobovat nemožnost hlasování dle ustálených pravidel, a tak 8.8. a 27.6. bylo usnesením Rady města sníženo kvorum nutné pro hlasování a počet radních ve velké radě a výborech, aby bylo možné hlasovat. Mnohdy i o polovinu, ale stále bylo konáno na základě usnesení a zmíněných sanitárních regulí.

Městu se nakonec staly osudnými výjimky, které bylo možné udělit Městskou radou pro určité osoby – služebně cestovat na území infikovaných oblastí a vracet se z nich, přes tyto osoby patrně nakonec nákaza pronikla do města a započala své smrtelné dílo, kdy se obyvatelstvo města snížilo o desítky procent. Úspěch by snad měla naprostá izolace města s rizikem hladomoru a hospodářského zhroucení a drastické omezení práv měšťanů, ale i tak si kapénková infekce mohla najít svoji cestu. Samozřejmě zde byla naprostá neznalost o příčinách moru.

Boj s morem roku 1348 bez jakýchkoliv předchozích zkušeností byl vlastně obdivuhodný. Městské rady a množství dalších osob zápasily s následky nemoci velmi obětavě a s pomocí zdravého rozumu (spíše než rad bezradných lékařů) a pozorováním byly schopny zavádět opatření, která někdy používáme dodnes – karanténa byla poprvé užita v Dubrovníku (Raguse) v roce 1377. Bez znalostí příčin a účinných léčiv byl boj velmi těžký, snad i nemožný.

O to více však v dnešní době není místo pro neadekvátní reakce. V porovnání s radami městských států 14. století máme k dispozici pro tehdejší lidi neuvěřitelné množství obranných prostředků vůči epidemiím, které by nám tehdejší městské rady mohly jen závidět a jistě zvládneme i tuto dnešní situaci. 

 

Zdroj: Černá smrt v Evropě, Klaus Bergdolt, Vyšehrad, 2002

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 27.2.2020 12:50 | karma článku: 23,56 | přečteno: 1317x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 0 | Přečteno: 5x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,80 | Přečteno: 290x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 282x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

U Votic se srazila tři auta, ženu záchranáři letecky transportovali do Prahy

28. dubna 2024  15:57,  aktualizováno  16:33

U Votic na Benešovsku došlo k dopravní nehodě, havarovala zde tři osobní vozidla. Podle policie měl...

V Rakousku zemřel český turista, měl nehodu při jízdě na kajaku

28. dubna 2024  14:15,  aktualizováno  16:27

Při sobotní nehodě na kajaku nedaleko rakouské obce Scheffau zemřel 36letý Čech, uvedla rakouská...

Čína dokončuje „neviditelný“ bombardér. Máme lepší, řekl Pentagon

28. dubna 2024  16:26

Číňané oznámili představení svého „neviditelného“ (stealth) bombardéru H-20. Pentagon to ale moc...

Trpí bolestmi, rok čekají na operaci zápěstí. V Česku dlouho chyběly umělé klouby

28. dubna 2024  16:25

V Česku dlouho chyběly umělé klouby do zápěstí. Pracovišť, která je dříve měnila, bylo v zemi jen...

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,45
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik