Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi ve službách Osmanské říše

K napsání blogu mě inspiroval rozhovor s PhDr. Petrem Čornejem, který české země mj považuje za hráz boje s Islámem až do rozpadu Osmanské říše roku 1918. Zcela však vytěsnil naše spojenectví s Osmany před a v době Velké války.  

 "Protože jak Polsko, Uhry, český stát, tak i Rakousko se podílely na obraně Evropy proti Turkům od poloviny 14. století, kdy překročili Dardanely, až de facto do rozpadu osmanské říše v roce 1918. Čili nějaké historické zkušenosti s islámem na rozdíl od západoevropských států mají,“ prohlásil historik(http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zapadni-Evropa-nema-historickou-zkusenost-s-muslimy-My-ano-Proto-ta-nazorova-rozdelenost-soudi-historik-410176)

Češi v Orientu

V mnohém lze s panem Čornejem souhlasit, ale vždy je třeba korekce zdravým rozumem celé věci, abychom se nedostávali na půdu zkreslování dějin. V poslední době je neustále podáván historický obraz našich zemí jako jako jakéhosi předvoje gigantického zápasu s islámem. Ano, byl zde zápas a boje, ale i doby spojenectví s Osmany.

Jako by všichni zapomněli, že naše země byly od počátku 20. století nikoliv protivníkem, ale spojencem říše Osmanů. Nejvýraznější byla tato skutečnost v době Velké války, kdy jsme byli pevnou součástí Centrálních mocností a naši vojáci byli nasazeni v rámci expedičního sboru Rakousko-Uherska i na blízkovýchodní frontě, kdy tedy čeští vojáci nebojovali pouze v Evropě, ale také v Orientu. Vídeň tam vyslala rakousko-uherské jednotky, aby spolu s Němci pomohly Osmanské říši v boji s Británií.

Berlín a Vídeň se rozhodly podpořit své turecké spojence různými technickými útvary, například letectvem a dopravními oddíly, spojovacími jednotkami i polními nemocnicemi. Němci a Rakušané si původně představovali, že dosadí své zdatné velitele do čela různých tureckých jednotek. Nakonec však museli poslat celé bojové útvary. Naši vojáci působili u dělostřeleckých jednotek. Čas zachoval vzpomínky poručíka Karla Jaroše, který si psal dojmy a popisy Orientu na své válečné pouti a uchovává je dnes Vojenský historický ústav. Poručík Jaroš prošel Palestinou, Jeruzalémem a svou pouť ukončil v britském zajateckém táboře na Maltě, kdy byl zajat v boji. Vojáků císařství mohlo být v Orientu až deset tisíc.

Po konci války bylo vše jinak, staré říše se rozpadly, protivníci měli být nově spojenci a vzpomínky na tuto epizodu českých a rakouských vojenských dějin skoro pohřbil čas. Dnes se jedná o zcela neprobádanou oblast.

Stejně jako naši vojáci v Orientu, upadl do zapomnění i „český Lawrence z Arábie,“ katolický duchovní, znalec regionu profesor ThDr. Alois Musil. Byl etnografem, znalcem života beduinů, i zpovědníkem císařovny Zity. Během první světové války podnikl Alois Musil několik tajných politických misí do arabských provincií Osmanské říše, jež měly získat arabskou podporu Turecku proti Velké Británii a napomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska na Blízký východ. Zde se stal v uniformě rakousko uherské protivníkem britského plukovníka Thomase Edwarda Lawrence.

Musil byl vyslán na nesplnitelnou misi, ale svého protivníka převyšoval znalostmi poměrů i jazykovým vybavením. V severní Arábii žil dlouhodobě u beduínského kmene Rwala a stal se jeho členem pod jménem šejch Músa ar Rueili. Studoval i místní jazyky a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických i moderních světových jazyků pětatřicet arabských nářečí.

Nicméně Hollywood samozřejmě přinesl celosvětovou slávu plk. Lawrencovi, nikoliv jeho rakousko uherskému protivníkovi Alosi Musilovi, na kterého se pomalu rozpomínáme až nyní.

Snad jen tolik malé připomenutí polozapomenutých epizod našich dějin. Až se budeme dívat na film Lawrence z Arábie, tak nezapomínejme, kdo mu byl čestným protihráčem, a že Britům čelili i naši vojáci. Pod prapory s půlměsícem.  

Autor: Ladislav Kolačkovský | pondělí 28.12.2015 14:13 | karma článku: 15,53 | přečteno: 1247x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,11 | Přečteno: 117x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,04 | Přečteno: 293x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,85 | Přečteno: 284x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 537x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Na synagogu ve Varšavě kdosi hodil Molotov, čin odsoudil Duda i ambasáda USA

1. května 2024  14:10,  aktualizováno  15:48

Neznámý útočník v noci na středu hodil tři zápalné lahve na synagogu v centru Varšavy. Případ...

Zatýkáme migranty pro první vlnu deportací do Rwandy, oznámil Londýn

1. května 2024  15:45

Britská policie ve středu začala se zadržováním migrantů, kteří do Británie přišli nelegálně a byli...

Moskva se chlubí stroji ukořistěnými Ukrajině: Abramsy, Leopardy i českými BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

ANO vytáhlo na europarlament. Dostálová slibuje podívat se na Green Deal

1. května 2024  14:17

Hnutí ANO zahájilo kampaň do Evropského parlamentu. Kandidáti se představili před Památníkem Tomáše...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik