Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora. 

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií. Poněkud strnulé postavy v kulisách ateliérů, kašírované sloupky a plátno s parkem v pozadí. Mnozí mají doma fotografii pradědečka v uniformě, kdy vojíni před odjezdem na bojiště pořizovali pamětní fotografie, aniž by tušili, že jejich fotografie budou mnohdy tím jediným, co po nich potomkům zbude. Fotografové a ateliéry umožňovali poměrně velkou produkci podobných fotografií. Byly velmi podobné a nepříliš nápadité. A většinou byly dílem fotografů mužů.

Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus  a narodila se 20. března 1881 ve Vídni do zámožné rodiny dvorního a soudního advokáta Dr. Philippa Kallmuse (1842-1918), která pocházela z Prahy. Zázemí rodiny a její myšlenková otevřenost jí umožnila učit se fotografovat u německého fotografa Nicoly Perscheida a o rok později si otevřela pod uměleckých jménem Madame d’Ora společně s Arthurem Bendou ateliér d’Ora v prvním vídeňském okrese. V roce 1905 se d'Ora stala první ženou přijatou Svazem rakouských fotografů a první ženou, které bylo umožněno studovat teorii fotografie na Graphische Lehr-und Versuchsanstalt.

Madame d’Ora zaujala svým přístupem k fotografování. Najednou ve Vídni vznikají živé portréty umělců a intelektuálů dvacátého století, které dodnes zůstávají důležitým svědectvím evropského kulturního života na přelomu století i v dalších letech. Její ateliér se stal módním místem setkávání kulturních a intelektuálních elit.  Fotí se u ní Josephine Bakerová a Gustav Klimt, nebo Karl Kraus. Fotí se u ní i vysoká aristokracie. Nakonec nafotí jako oficiální fotografka i korunovaci císaře Karla I. králem Uherska. Získává si důvěru císařského páru, který vítá její moderní styl práce. Fotografie d'Ora zachycovaly individualitu jejích klientů s novými, přirozenými polohami v kontrastu se strnulými, staromódními pózami tradičních ateliérů. V roce 1925 okouzluje Paříž, kam se stěhuje a opět si získává slávu v mezinárodním módním průmyslu. Uzavírá také dlouhodobé smlouvy s módními časopisy Die Dame a Officiel de la Couture et de la Mode. Její pařížské fotografie odrážejí okouzlující styl jejích klientů, mezi něž patřila i návrhářka Coco Chanel. Nicméně opět přichází strašlivá válka.

D'Ora prodala svůj pařížský ateliér brzy po německé invazi v roce 1940. Navzdory své konverzi ke katolicismu zůstávala kvůli svému židovskému původu v nebezpečí. Za války se ukrývala v klášteře v La Lanvese v jižní provincii Ardeche. Mnoho členů její rodiny zahynulo během holokaustu, včetně její sestry Anny. Po válce se její styl radikálně mění. Viděla příliš mnoho utrpení a bolesti. Zachycuje Vídeň po válce. Válečné uprchlíky, rodiny bez domova, trosky. Poté, co ji v roce 1959 srazila motorka, ztratila d'Ora částečně paměť a nebyla schopna pracovat. Zbývající léta strávila v rakouském Frohnleitenu. Zemřela 28. října 1963.

Madame d’Ora uměla zachytit vnitřní individualitu lidí. V době, kdy vzniká psychoanalýza, lidé opatrně odhalují své vnitřní sny, kterých se mnohdy i bojí. Madame d’Ora umí také vycítit vnitřní svět svých klientů. Zaujmou její fotografie mužů. Šlechtici v uniformách. V ateliéru Madame d’Ora však najednou nejsou válečníci, ale projevují svou zranitelnost.

Zahleďme se na fotografii Leopolda hraběte Berchtolda. Ministra zahraničí Rakouska-Uherska do roku 1915, kdy podal demisi. Byl vnímán jako milý a společenský člověk se sociálním cítěním, avšak byl považován za politika slabého, bez autority a umění kvalitně rozhodovat a razantně řešit krize. Berchtold nechtěl válku, vnímal jí jako katastrofu pro císařství, podobně jako Ferdinand d´Este. Zároveň byl pod stále větším tlakem armádních kruhů v čele s náčelníkem generálního štábu Conradem von Hötzendorfem a německou vládou.

Na fotografii K. und k. Hofphotographa C. Pietznera z roku 1915 má hrabě klasický postoj. Ruka v bok a odhodlaný výraz.

Hrabě Berchtold dle dvorního fotografa C. Pietznera

Nicméně je to pravdivý obraz hraběte Berchtolda? A na druhé straně fotografie Madame d’Ora z roku 1916. Tatáž uniforma, ale kde je ten odhodlaný důstojník? Vidíme sedícího muže opřeného o svou šavli s unaveným výrazem, který se dívá na stranu. Vidíme citlivého a unaveného muže uprostřed války, která odnáší životy a zdraví tisíců mužů, uvrhává rodiny do bídy a zoufalství. Již jí nemůže zastavit. Válka už žije vlastními zákony a živí se lidskou krví. Jeden hrabě z Buchlova jí nezastaví.

Leopold hrabě Berchtold. Madame d'Ora, Atelier. 10.3. 1916

Muži v ateliéru této fotografky odhalují své vnitřní já. Možná únavu z maskulinního postoje, kterou po nich okolí vyžaduje. A ženy? Ty Madame d’Ora činí krásnými. Každá dívka a žena má svou jedinečnou krásu. Tu umí odhalit její ateliér. Úspěch v módním průmyslu jí přinesla právě schopnost zdůraznit atraktivní povahu každé ženy. Možná střevíček ukáže štíhlost půvabné nohy, možná šaty odhalí labutí krk či krásu ramen, nebo snad aristokratičnost štíhlých rukou klavíristky? Podívejme se na fotografii ruské tanečnice klasického ruského baletu Anny Pavlovové. Byla mistryní evropských divadelních scén. Ale za krásou klasického petrohradského baletu a jejího výrazu byly nekonečné a nekonečné hodiny práce a odříkání. A to vše vidíme na fotografii Anny. Až mystické nasvícení tváře umělkyně, ale zároveň složené ruce v gestu únavy. Spojení umění a práce, která vede k realizaci záměru baletní tanečnice. Snad jen Madame d’Ora jí takto uměla ukázat svými fotografiemi tehdy a navždy.

Ruská primabalerína Anna Pavlova. Madame d'Ora, Atelier. 1913

Madame d’Ora zachytila vnitřní já mnoha lidí své epochy a otevřela cestu ženám k fotografické tvorbě. Nezbývá než smeknout klobouk před její tvorbou. 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 24.2.2024 22:01 | karma článku: 20,66 | přečteno: 310x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neapol zasáhlo zemětřesení o síle 3,9. Ohnisko se nacházelo na svahu sopky Vesuv

27. dubna 2024  9:52

Oblast kolem sopky Vesuv nedaleko jihoitalské Neapole v sobotu ráno zasáhlo zemětřesení o síle 3,9....

Veřejnoprávní média by neměla mít zisk z reklamy, zní z Asociace komerčních televizí

27. dubna 2024  9:41

Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu...

Bystroň tvrdí, že balíčky od Ruska nedostal. Stěžuje si, že se stal obětí kampaně

27. dubna 2024  9:12,  aktualizováno  9:25

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se ohradil proti článku magazínu Der Spiegel,...

Kanada přispěje české iniciativě na dělostřeleckou munici. Přidá i na drony

27. dubna 2024  8:55

Kanada poskytne další peníze na ukrajinskou výrobu dronů a na českou iniciativu, jejímž cílem je...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik