Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Zemřela Marie Terezie, princezna Bourbon – Parma a Bourbon-Busset

31. 03. 2020 17:00:21
26.3.2020 ve svých 86 letech v Paříži, je počítána mezi oběti koronaviru, ale je škoda, že je v tisku stále zmiňována pouze v této tragické souvislosti bez podrobností o jejím životě a rodě. Napravme to.

Byla velmi vzdělanou činorodou ženou, která se opírala o tradice, ale přitom zasahovala do velmi moderních oblastí veřejného života. Věnujme jí tuto vzpomínku.

Narodila se 28.7. 1933 do rodiny Javiera Bourbon-Parmy a Braganzy, vévody z Parmy a Piacenzy. Jedná se o vedlejší linii Bourbonů a tzv. karlistických pretendentů na španělský trůn. Její matkou byla Marie Madeleine Yvonne de Bourbon-Busset, která pocházela z další vedlejší linie Bourbonů, hrabat Bourbon-Busset (odvozují původ od Pierra Bourbona (1464–1529)).

Zde si dovolím delší odbočku ke karlistickým pretendentům. Jedná se o starý spor, který kdysi otřásal Španělskem. Karlisté byli přívrženci Dona Carlose a jeho potomků. Po smrti španělského krále Ferdinanda VII. roku 1833 se královnou stala jeho teprve tříletá dcera Isabela jako Isabela II. Její strýc Don Carlos (Carlos María Isidro de Borbón y Borbón-Parma) se rozhodl neuznat pragmatickou sankci svého zemřelého bratra, který za svého života připustil dědičnost trůnu ženami, a sám usiloval o získání trůnu. Bez pragmatické sankce by se totiž králem stal Don Carlos. Rozhořela se občanská válka. Nakonec byli karlisti poraženi v několika krvavých bitvách. Jejich symboly byl vždy červený baret a červený ostrvový svatoondřejský kříž (původní imperiální prapor Španělska). Ovšem až do 20. století karlisti dávali o sobě znát mnohými drobnějšími povstáními a nepokoji. Dodnes jsou aktivní a existuje Partido Carlista. Stejně tak stále pokračuje linie karlistických pretendentů na španělský trůn.

Dnešním karlistickým pretendentem je Carlos Javier Bourbón-Parma a Orange-Nassau. Jeho tetou byla právě Marie Terezie. Je třeba zmínit, že Carlos Javier navštívil Prahu v létě 2018. O této společenské události jsem informoval zde: https://kolackovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=666292

Marie Terezie byla i neteří poslední císařovny a české královny Zity Habsburské, která taktéž pocházela z rodu Bourbon-Parma.

Otec Marie Terezie Javier, jako další z řady vlastenců mezi vysokou aristokracií Francie, a to je třeba zmínit, se nikdy nesklonil před nacistickou okupací ani ponížením petainovského režimu, ale účast v odboji ho přivedla až do pekla Dachau, kde byl osvobozen americkou armádou, byl následně dekorován francouzským Croix de Guerre.

Marie Terezie vystudovala hispanistiku na pařížské Sorbonně, dále pak sociologii na Universidad Complutense de Madrid – jedná se o jednu z nejstarších univerzit ve Španělsku a na světě, založena již v roce 1293, od 19. století sídlí v Madridu. Na obou univerzitách dosáhla akademické hodnosti profesorky. Byla známá svými liberálními až socialistickými názory, podporovala aktivity svého bratra Carlose Huga v jeho aktivitách reformovat karlistickou stranu a více jí přiblížit liberálním hodnotám, v posledních letech života se věnovala studiu islámské kultury, na kterou se stala významnou odbornicí, věnovala se ženským právům v islámských zemích. Někdy byla nazývána „rudou princeznou – princesa roja“, tento pojem použil v roce 2002 historik Josep Carles Clemente ve svém díle o dějinách karlistického hnutí a v jejím životopise. Nazval jí tak za její usilovný zápas o demokracii ve všech sférách života. Je třeba zmínit, že takto byla žertovně nazývána v tom nejlepším slova smyslu i členy rodiny.

Dovolil jsem si předložit čtenářům tento krátký nekrolog velké ženy, která není u nás příliš známá, ale byla výraznou kulturní osobností Španělska po desítky let spjatou s významnou dynastií Bourbonů a rodově i naší poslední královnou Zitou.

Poslední rozloučení proběhlo v rodinném kruhu v Madridu

Čest její památce.

Autor: Ladislav Kolačkovský | úterý 31.3.2020 17:00 | karma článku: 19.53 | přečteno: 645x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Von Ungarn bis nach Sibirien: Die beeindruckende Geschichte des Přemyslav von Zierotin

Ich erlaube mir, den verehrten Lesern einen außergewöhnlichen Mann aus der Endphase der Habsburgermonarchie vorzustellen, der familiärerseits untrennbar mit Mähren verbunden ist

26.5.2020 v 23:29 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 601 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Bořislavský masakr Němců, střípek krvavého pražského karnevalu

Masakr na Bořislavce 9.5.1945 byl jen epizodou v násilí, které vypuklo v Praze v květnu 1945 na německy mluvícím obyvatelstvu. Byl to doslova krvavý karneval. Podívejme se na něj blíže a zkusme to bez podjatosti z jakékoliv strany

22.5.2020 v 15:45 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Britská královská rodina je v době krize pevnější než kdykoliv předtím

Ještě v březnu jsme přemýšleli, kdo nahradí vévody ze Sussexu Harryho a Meghan na pozicích „senior members of the Royal Family“. Jak je to dnes na královském dvoře?

6.5.2020 v 0:11 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 504 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Otázky čarodějnického procesu ve Velkých Losinách - v předvečer valpružiny noci

Kolem 30.4. se jistě objeví větší množství článků o tématech čarodějnictví a procesech té doby. U nás samozřejmě na panství Velké Losiny. Případ Velké Losiny stále provází mnoho mýtů, které ale neodpovídají historickým faktům.

30.4.2020 v 0:49 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 797 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Opusťme už konečně ideu národního státu

S každou novou krizí, jež v nás prohlubuje strach a obavy, jsme znovu a znovu vystavováni pokušení, vyhnout se vlastní odpovědnosti a přenášet řešení situace na určitá skupinová bedra.

28.5.2020 v 19:29 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 203 | Diskuse

Marek Trizuljak

Království lži nepřinese nikomu svobodu. Lež zotročuje a prvním zotročeným je lhář.

Bez svobody není pravdy a bez pravdy není svobody. Vztahy, které nestojí na pravdě a lásce, nikdy nepřinesou lidem plnou svobodu. Zajímavě s tím rezonuje známý výrok Václava Havla o pravdě a lásce vítězící nad lží a nenávistí.

28.5.2020 v 17:14 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 301 | Diskuse

Jiří Míka

Starším lidem nebyla ve Švédsku poskytována hospitalizace

Podobný postup byl hlášen z řady zemí, tedy odmítání hospitalizace starších lidí, a Švédsko není výjimkou. Ošetřovatelé ze švédských domovů pro seniory vypovídají, jak je měli instrukce neposílat do nemocnice.

28.5.2020 v 16:24 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 658 | Diskuse

Petr Bauer

V "koronadobě" mě nejvíce zklamaly banky

Ne, že bych o bankách a vůbec finančním sektoru měl předtím valné mínění, jak se ale z hlediska společenského postavení a odpovědnosti projevily v minulých kritických měsících, to je na pováženou.

28.5.2020 v 16:05 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 326 | Diskuse

Štefan Klíma

Z deníku šíleného ředitele Karmele

Uf, zhroutím se do křesla a zavírám oči. Za víčky mi krouží paragrafy, formuláře a nejrůznější katastrofické vize. Dávám se dohromady, otevírám zase oči a začínám řešit siláž papírů.

28.5.2020 v 15:17 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 20.37 Průměrná čtenost 1286

Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...