Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zříceniny Nového hradu krále Václava - Wenzelstein

O Novém hradě u Kunratic bylo již napsáno velmi mnoho. Před šesti sty lety proběhla legendární bitva u Sudoměře, ale ještě dříve vzplál válečný požár na mnoha místech království, jako kupříkladu dobytí Wenzelštejnu.

 

Nový hrad u Kunratic je v mnoha ohledech naprosto výjimečný. Máme o něm písemné prameny i u stavebních prací a jména mistrů kameníků a řemeslníků, kteří vedli jeho stavbu. Zobrazuje osobnost zadavatele stavby, je podrobně zdokumentováno i obléhání a dobytí hradu. Nakonec je zde i mimořádně barbarská destrukce hradu v 19. století, která nebrala pražádný ohled k minulosti a tak zajímavou zříceninu srovnala se zemí.

Hypotetická podoba Nového hradu po jeho dostavbě. Pohled k severu. Autor modelu P. Dvořák; foto J. Vrabec, 2017; © MMP, inv. č. H 239516

 

Samotná stavba je dokumentována smlouvami. První smlouva se tykala vylámáni přikopu před hradem a byla uzavřena 8.června 1411 mezi Řehořem zedníkem a jeho bratrem Maříkem Otrlem a králem, který přesně definoval velikost přikopu na 15 loket hloubky a 30 loket šíře. Odměna za dílo byla stanovena na 150 kop a měla byt vyplacena po částkách, přičemž poslední díl byl vázán na dokončeni díla. Za nedodrženi terminu byly ve smlouvě stanoveny náhrady z majetku obou řemeslníků. Druha smlouva se tykala stavby rybníků, které měly zaplnit údolí pod hradem. Smlouvu uzavřel 8. března 1412 Jakub lamač kamene s Hertvínem, ředitelem stavby a mistrem Křižem. Stavba pokračovala velmi rychle a král zde již 9 a 10 října roku 1412 vydal první dvě listiny„geben zu Newenhus bei Prage“, které tak dokládají jeho pobyt.

Zřícenina Nového hradu (březen 2020)

Král zde velmi rád pobýval kvůli blízkosti Prahy a pocitu bezpečí vedle hlubokých lesů, kde rád lovil. Nový hrad odráží osobnost krále a celkovou situaci v zemi, zároveň vyjadřuje touhu po pohodlí, ale výrazněji než u ostatních hradů krále Václava na něm vidíme krizi konce jeho panování a stoupající úzkost z věcí budoucích, a to díky velmi výrazné důmyslné fortifikaci. Hrad byl vystavěn uprostřed lesního komplexu Kunratického lesa šest kilometrů jižně od vyšehradských bran nedaleko cesty vedoucí do jižních Čech. Jako staveniště byla vybraná ostrožna, která je ze tři stran obtékána Kunratickým potokem. Staveniště hradu bylo dostatečně široké a umožňovalo zde rozvinout libovolnou dispozici. Nakonec zde vzniknul obdélný pětiboký areál, který byl vystavěn tak, aby tvořil břit směřující proti ostrohu. Ostroh se táhne zhruba na ose východ – západ, která se mírně stáčí k jihu. Hrad je dnes jen zuboženou ruinou, kterou nejvíce poškodila a dosud poškozuje lidská činnost, zvláště destruktivní byl lom, který vstoupil do areálu na jižní části hradu a také zničení všech stojících části v 19. století.  Hrad byl původně  od ostatní části hřebene ostrohu oddělen do skály vytesaným příkopem, který se z velké části dochoval dodnes. Původně nepravidelný pětiboký hradní areál se proti příchozímu obracel ostrou hranou nároží (břitem) nepodsklepené palácové stavby snad věže. Přístupová cesta vedoucí přes most vstoupila do hradu první bránou po jeho severní straně. Zde vyústila do prostoru širokého parkánu vymezeného hradbou. Cesta dále pokračovala podél severní stěny palácové stavby k druhé hradní bráně, kde se ostře lomila přes úzký, dosud zachovaný vyzděný příkop, původně překlenutý mostem kolébkové konstrukce, do pod­sklepeného průjezdu vedoucího do prostoru vnitřního nádvoří. To bylo ze všech stran obklopeno hradními budovami, z větší části nedochovanými. Severní část areálu zaujímal hlavní velký obdélný palác, z něhož se dochoval do skály zahloubený, původně klenutý sklep, přístupný po šíjovém schodišti z hradního nádvoří.

Z paláce se zachovaly sklepy zasekané do skály a přístavek na nádvorní straně odkud byl sklep přístupny po širokém schodišti, které mělo zděné stupně, Palác byl v horních patrech vybaven krby, jak nasvědčuje zachovaná krbová římsa a konzola z jednoho krbu v Lapidáriu Národního muzea. Tato krbová římsa patři k vůbec nejbohatěji provedenému krbu, který známe z českých hradů. Krbova římsa má bohatou profilaci, která přechází i na konzolu a ta je několikrát komplikovaně prolamovaná. Na vnější straně konzoly se nachází kamenická značka v podobě majuskulového písmene E. Na překladu krbu je dodnes patrna zelena polychromie. Z dochovaných reliktů je vidět, že hrad byl velmi luxusně vybaven, odpovídá to francouzskému dvorskému vkusu uměnímilovného krále. Palác obsahoval nádhernou knihovnu s mnoha vzácnými svazky knih a jistě i mnoho uměleckých předmětů. Čili Václav si zde vytvořil bezpečné místo, kde byl obklopen luxusním prostředím a svým milovaným uměním. Zde také nalezl smrt 16.8.1419, údajně na následky mrtvice, když se dozvěděl o pražské defenestraci novoměstských konšelů.

Po jeho smrti započala krátká poslední epizoda hradu. Hrad se stal strategickým opěrným bodem katolické strany. Pobývala zde po smrti krále královna vdova Žofie, a následně i Zikmund Lucemburský, který zde byl i před bitvou u Vyšehradu.   Po bitvě u Vyšehradu 1. listopadu 1420, kde husité zvítězili, se část vojska císaře Zikmunda Lucemburského, která zůstala loajální katolické straně, usídlila na Novém Hradě u Kunratic. Pevnost kontrolovala komunikaci směřující od řeky Sázavy a působila znepokojení pražským husitům.  Posledního dne roku 1420 pražští husité vyslali k hradu pěchotu a jízdu, aby likvidovali tento opěrný bod svých protivníků.  Vojsko v blízkosti hradu uzavřelo zásobovací kanály a na místě zvaném Hřeben rozbili tábor opevněný příkopy . Tábor měl ve svém jádře obytné přístřešky. Po založení obytné a obranné části tábora začalo mohutné ostřelování z děl a tří velkých praků. Útočníci ostřelováním poničili všechna podsebití, střechy a branné ochozy hradu. Na předsunutém místě, poblíž hradního příkopu byl vztyčen malý opevněný bod, jehož obsluha poničila bašty a hradby. Bohužel fortifikační zabezpečení hradu nedokázalo odolat rychle se rozvíjejícím palným zbraním, ale i tak hrad odolával skoro měsíc. V bezvýchodné situaci velitel hradní posádky Mikuláš Herbort z Fulštejna sjednal 25. ledna 1421 kapitulaci s podmínkou, že může on i jeho vojsko bezpečně opustit hrad. Husité svůj slib dodrželi, dokonce poskytli i vozy pro převoz majetku. V podmínkách kapitulace bylo sjednáno, že posádka si může odvézt svůj majetek, nicméně na vozy bylo naloženo i nějaké královské zboží. Spor o královský majetek vyvolal zmatek, který přilákal chudinu a lůzu, která se pohybovala v okolí. Ta přes pobořené hradby vnikla do hradu a začala ničit a rabovat. Tehdy vzaly za své luxusní předměty a hlavně knihovna. Následně se vzácné rukopisy daly koupit za drobný peníz na tržištích v Praze. Dlužno říci, že posádka hradu skutečně odjela bez úhony dle slibu obléhatelů. V následném konfliktu bychom nenalezly mnoho takových gentlemanských gest. O dobytí hradu nám podal významné svědectví husitský kronikář Vavřinec z Březové, který popsal výše uvedené podrobnosti.

Opuštěný hrad byl následně vypálen a z taktických důvodů pobořen, hrad zaniká, ale díky archeologickým pracím, které pokračují s přestávkami od 50. let se postupně zdařilo obnovit naší představu o tomto pozoruhodném hradu.

Fotografie: Ing. Simona Vandová

Rekonstrukce hradu: Nekomerční rozmnožování a rozšiřování fotografie je výslovně povoleno s uvedením zdroje od Archeologický ústav ČR, http://www.praha-archeologicka.cz/page/ autor uveden u fotografie

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 29.3.2020 16:59 | karma článku: 17,97 | přečteno: 699x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,52 | Přečteno: 275x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,48 | Přečteno: 173x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,61 | Přečteno: 268x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,79 | Přečteno: 527x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 243x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zapomenuté pražské sídlo orlických Schwarzenbergů

V Praze je městský dům, který zdobí schwarzenbergský erb, konkrétně orlické sekundogenitury. Jedná se o dům ve Spálené ulici č.p. 90. Kdysi pražské sídlo orlické větvě rodu, které dnes se Schwarzenbergy málokdo spojí.

17.3.2024 v 15:51 | Karma: 20,13 | Přečteno: 390x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Don Baltasar Marradas – zmizelé posmrtné stopy velkého generála

Don Baltasar Marradas y Vich byl říšský hrabě a rytíř Maltézského řádu, císařský polní maršál španělského původu. Ve své době byl slavný, ale po smrti stopy generála zcela mizí. Dodnes nevíme, kde vlastně spočinuly jeho ostatky.

16.3.2024 v 21:34 | Karma: 16,39 | Přečteno: 306x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Prof. Ferdinand Ďurčanský, profesor práv a šlechtic ve službách slovenského kříže

14. března 1939 vznikl Slovenský štát. Ve vládě válečné Slovenské republiky byl jeden z ministrů původem ze šlechtického rodu, který obdržel erb a nobilitaci od císaře Rudolfa II. Prof. Ferdinand Ďurčanský

16.3.2024 v 16:46 | Karma: 13,89 | Přečteno: 307x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Památka na vyhaslý rod Putz z Adlersthurnu - Kostel Nejsvětější Trojice v Praze

Kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě v Praze je památkou na krátký život rodu Putz z Adlersthurnu, který rychle zazářil, aby ještě rychleji zhasl.

10.3.2024 v 17:53 | Karma: 13,26 | Přečteno: 220x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Záhadný erb v Martinickém paláci na Hradčanech

V Martinickém paláci na Hradčanském náměstí v Praze nalezneme záhadný erb rodu, který se nijak neprotíná s dějinami paláce ani Prahy. Proč tam tedy je a komu náleží? Literatura k tomu mlčí.

9.3.2024 v 21:32 | Karma: 17,12 | Přečteno: 321x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Švýcarský honorární vicekonzul z Ruzyně – Remigius von Bergamin

Na hřbitově Ruzyně spočívá rodina, jež se zcela vymyká venkovskému rázu hřbitůvku. Von Bergamin. Jedná se o rodinu honorárního vicekonzula Švýcarska v ČSR v době první republiky. Dosud literatuře neznámá fakta v článku.

3.3.2024 v 19:38 | Karma: 14,80 | Přečteno: 226x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Swéerts-Sporckové dávno vymřeli po meči i přeslici. Ať žije Stephan Swéerts-Sporck?

V posledních letech se na Kuksu občas objevuje pan Stephan Swéerts-Sporck z Rakouska. Ale rod Swéerts-Sporck vymřel po meči i přeslici již velmi dávno. Že by kmotřička smrt byla nepozorná?

2.3.2024 v 22:05 | Karma: 19,81 | Přečteno: 395x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka.

25.2.2024 v 18:41 | Karma: 12,20 | Přečteno: 212x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma: 20,65 | Přečteno: 307x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Byl herec Felix le Breux skutečně potomek francouzského šlechtice a hraběnky z Ploskovic?

V mediích se traduje, že své jméno měl po předkovi, šlechtici, který utekl z Francie do Čech za Francouzské revoluce a oženil se s hraběnkou z Ploskovic. Toto se opakuje v různých variantách. Co odkrývají matriky? Co je pravdou?

11.2.2024 v 14:22 | Karma: 25,79 | Přečteno: 670x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Na bohnickém hřbitově „bláznů“ nikdo nestraší. Straší zde pouze lidská lhostejnost

Ve světle dochovaných archivních pramenů bohnický hřbitov "bláznů" není strašidelný kvůli duším zemřelých, ale mírou lidské lhostejnosti, která hřbitov v minulosti potkala. Podívejme se na osudy některých zesnulých nemocných.

10.2.2024 v 19:41 | Karma: 21,09 | Přečteno: 491x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Schodiště k nesmrtelnosti – sláva světců a opatů v kamenných erbech Strahova

Skromnější vstup do Strahova býval od 16. století od Pohořelce skrze dům „U zlatého stromu“, čp 147. Vede zde dnes velmi romantické schodiště pod asi nejkrásnější erbovní památkou Pohořelce. Vstupte, milí čtenáři.

4.2.2024 v 15:07 | Karma: 14,81 | Přečteno: 245x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pamětní kříž císaře Karla – dějiny se píší dál…

Po roce 1918 dochází jen vzácně k založení nových habsburských dynastických vyznamenání. Takovým je Pamětní kříž císaře Karla (Kaiser-Karl-Gedenkkreuz). Dnes již faleristická vzácnost, protože byl udělen v počtu pouhých 12 kusů.

2.2.2024 v 21:26 | Karma: 15,13 | Přečteno: 288x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Příbuzní milostného svůdce Giacoma Casanovy ze Starého Města

Málokdo u nás a ve světě asi nikdy neslyšel jméno Giacomo Casanova. Jméno značící dobrodružství, veselou lásku téměř bez hranic. Podívejme se dnes na vzdálené pražské staroměstské příbuzné známého milovníka. Málokdo o nich slyšel.

28.1.2024 v 19:07 | Karma: 17,54 | Přečteno: 313x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hrabě Trauttmansdorff v Bukovci a hrabě Castropola v Deštném ve světle archivů a matrik

Po Bílé hoře u nás proběhlo několik konfiskačních a emigračních vln. Zároveň v 17. století docházelo i k imigraci cizinců do různých částí království. Vracím se ke staršímu článku ve světle nejnovější literatury k tématu.

23.1.2024 v 8:18 | Karma: 10,37 | Přečteno: 235x | Kultura
  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,06
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik