Jak generál Eisenhower k rytířskému erbu přišel

12. 05. 2019 20:56:12
Generál Dwight David Eisenhower byl nejen americký pětihvězdičkový generál a 34. prezident USA, ale i rytíř se svým erbem - málo známá skutečnost k výročí Vítězství.

Generál Dwight David Eisenhower byl americký pětihvězdičkový generál a 34. prezident Spojených států amerických. Během druhé světové války byl vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil v Evropě. Po válce nějakou dobu zastával nejvyšší vojenské funkce v ozbrojených silách USA. Čtenářům ho netřeba blíže představovat, ale je skoro neznámé, že získal čestný titul rytíře Řádu slona a svůj osobní znak.

Poznámka. V blogu používám pojmy erb a znak. V české heraldické terminologii je pojem znak vyhrazen pro právnické osoby a nešlechtice. Pojem erb je vyhrazen pouze pro fyzické osoby šlechtice. Zde používám slovo erb v nadpisu pouze pro větší srozumitelnost pro čtenáře. Jinak Eisenhowerovi byl udělen osobní znak.

Předně chci poděkovat The american heraldry society https://www.americanheraldry.org/ za laskavé poskytnutí podkladů a svolení k užití fotografií , First of all I would like to sincerely thank to The american heraldry society for informations and photos

Sám generál byl skutečným synem amerického národa, a tak o tuto poctu nijak neusiloval, ostatně článek I odstavec 9 ústavy USA podtrhuje republikánskou povahu federace, a ukládá, že Spojené státy nesmí propůjčovat šlechtické tituly a bez souhlasu Kongresu nesmí žádná osoba v jejich službách přijmout dar, odměnu, úřad či titul od žádného cizího panovníka nebo vlády. Nicméně v průběhu druhé světové války a po jejím konci různí vojenští velitelé získávali různé řády a vyznamenání i od evropských monarchů. A tak Kongres USA zvláštním nařízením ze dne 20.7.1942 povolil členům armády přijímat tato cizozemská vyznamenání, a to v průběhu války a rok po jejím konci.

Eisenhower byl v podstatě překvapený „přílivem“ takových vyznamenání, byl dekorován britským králem Jiřím VI nebo velkovévodkyní Lucemburskou. Ale samozřejmě si jich cenil.

Dánský král Kristián X. se taktéž rozhodl projevit panu generálovi vděk za osvobození Dánska, a tak rozhodl o udělení pocty nejvyšší – Řádu Slona. Řád slona (Elefantordenen) je nejvyšší dánské státní vyznamenání udělované členům královské rodiny a nebo téměř výhradně cizím státním představitelům. Řád slona byl založen králem Kristiánem I. roku 1462. Má jedinou třídu – rytířů Řádu slona. Je zajímavostí, že na našem území získali tento řád pouze tři osoby. Významný rudolfínský astronom Tycho de Brahe, polní maršál dob napoleonských válek Karel Filip kníže Schwarzenberg a prezident ČSR Tomáš G. Masaryk. Je to vyznamenání sbírkově velmi cenné. Vyznamenaná osoba má právo používat čestného titulu rytíře Řádu slona, osobní znak, oslovení Excelence a titul si uvádět u jména. Řád není spojen s udělením osobního nebo dědičného šlechtictví. Ostatně ani znak generála nenese atributy šlechtictví. Nicméně fakticky se jedná o vysokou poctu spojenou se společenskou prestiží nositele. Vše je možné používat na území Dánska.

15.12. 1945 král oznámil udělení Řádu panu generálovi. Nicméně různé okolnosti zabránily, aby mohl přijet do Kodaně, byla to i nemoc, nakonec i úmrtí krále Kristiána. A tak až nový král Frederik IX rozhodl, že Řád bude udělen generálovi Eisenhowerovi na velvyslanectví Dánska ve Washingtonu. 20.10. 1947 mu byly z rukou velvyslance předány insignie Řádu – odznak, hvězda, velkostuha a řetěz.

S udělením Řádu souvisela i povinnost vyvěsit znak nositele v Řádové kapli na hradě Frederiksborgu v Dánsku. Sám generál neměl svůj znak, a tak mu byl vytvořen, návrh připravil Arthurem E. DuBoisem, vedoucím heraldického oddělení armády USA, mj. DuBois navrhoval i mnohé válečné medaile USA. Nakonec byl znak schválen dánskou stranou ve výsledné podobě modré kovadliny ve zlatém poli (odkaz k jménu hesenských předků generála – Eisenhauer) a klenotem pěti stříbrných hvězd (jeho vojenská hodnost) a heslem Peace through understanding (humanistické smýšlení generála o nutnosti předcházení válek jednáním). On sám se však o tuto věc příliš nezajímal. Takovým můžeme znak nalézt dodnes v Kapli na Hradě.

Udělení Řádu slona bylo mimořádnou poctou a jedním z nejcennějších vyznamenání, není doloženo, že by generál někdy použil svůj osobní znak nebo čestný titul rytíře Řádu slona. Daleko cennějším pro něj bylo poděkování Dánů a hlavně to, že on a jeho vojáci přispěli lvím podílem k porážce nacistické hrůzovlády Německé říše.

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 12.5.2019 20:56 | karma článku: 18.49 | přečteno: 353x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

O „kradených“ hodinkách a dobytí Reichstagu

Při oslavách konce války se objevily články pojednávající mj. o dobytí Reichstagu. Rád bych upozornil na některá běžná zkreslení a otevřel méně známé skutečnosti k diskusi.

19.5.2019 v 1:12 | Karma článku: 34.46 | Přečteno: 1996 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Nakonec jsem zůstala sama, drahý – grófka uprostřed hrůz války a našich dějin

Jistě známe nejrůznější filmy z produkce Hollywoodu jako je anglický pacient, kde vystupují zdravotní sestry ve válce. U nás je málo známý příběh uherské grófky Ilony Andrassyové, která se stala ošetřovatelkou Velké války.

4.5.2019 v 22:52 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 539 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Tam zaniklo všechno naše štěstí – Velikonoční bitva v Karpatech 1915

23.3. 1915 zničil v okamžiku všechny plány, touhy a naděje, které jsme chovali s mým drahým a jediným Františkem. Nežije víc! Padl na Velikonoce v Karpatech na vrchu Kaštielik.

22.4.2019 v 17:27 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 693 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Noc kostelů 2019

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. V jejím rámci jsou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny některé kostely různých církví. .

22.5.2019 v 6:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 |

Jan Vytásek

Dnes slaví Moniky. Pošlete jim píseň...

Jméno Monika, z řečtině "monos" jako sama, jediná či jedinečná, latinsky "monere" - poradit, rádkyně a z féničtiny jako "bohyně". I Leonardo DaVinci od jehož smrti uplynulo nedávno 500 let měl svojí Monu Lisu. Zkrátka Lady M...

21.5.2019 v 15:44 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 149 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K vystoupení Madonny v Eurovizi

Několikrát v životě se mi stalo, že jsem z různých důvodů nemohl sledovat finálový večer Velké ceny Eurovize. V předinternetové éře to byl trochu problém: show mi unikla nenávratně.

21.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 566 | Diskuse

Karel Sýkora

Delegace České unie židovské mládeže byla svědkem neúcty na Terezínské tryzně

Dnes (19. 5.) se konala již tradiční Terezínská tryzna, která připomíná oběti nacistické perzekuce nejenom v České republice, ale v celé Evropě. Do Terezína se kromě vrchních představitelů vlády, parlamentu, náboženských obcí

21.5.2019 v 7:08 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 301 |

Zdeněk Sotolář

Hra o trůny skončila?

Zavděčit se milionům diváků není jednoduché. Stejně jako ukončit dlouhodobý projekt. Tvůrci Hry o trůny z toho nakonec vybruslili dobře. Brana mnozí očekávali. Konečně: Proč by vážil takovou cestu? K čemu by tam vlastně byl?

20.5.2019 v 20:07 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 24.47 Průměrná čtenost 1148

Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Najdete na iDNES.cz