Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Habsburkové nezpůsobili „hladomor“ svých občanů

Bohužel britské noviny The Times zveřejnily zkreslený článek, který patrně od nich převzaly Novinky.cz. Jedná se o hrubou dezinformaci o Rakousko-Uherské vládě v době Velké války.

12.1. 2019 byl v britských The Times publikován článek Vienna tried to starve its own people, papers show. Tj Vídeň se pokusila vyhladovět vlastní národ, Novinky pak 9.2. 2019 patrně přebírají se změnami tento článek, ale s nadpisem Habsburkové za první války nechali vyhladovět Vídeň. Tj obě media představily vídeňskou vládu, potažmo pak Habsburky jako organizátory hladomoru, tj že využívali hladu obyvatelstva ve válečných cílech, jako by šlo o oficiální zločinnou taktiku.

Původní zdroj informací lze nalézt u Dr. Wladimira Fishera – Nebmaiera, který již několik let spolu s Dr. Stephanem Malferem pracuje na projektu  Rakouské akademie věd Protokolle des österreichischen Ministerrates 1848-1918  a Die Ministerratsprotokolle Österreichs der österreichisch-ungarischen Monarchie 1848-1918. Jedná se o vskutku monumentální dílo výzkumu písemných zápisů z jednání předlitavských rakousko-uherských vlád do roku 1918. Čili prostřednictvím těchto zápisů je možno nahlédnout přímo do mechanismů vnitřní politiky císařství v době války. Archiv vlád byl uchováván v Justičním paláci ve Vídni, kde bohužel v roce 1927 vypukl požár a množství archiválií shořelo. Výzkumníci nyní pečlivě analyzují archiválie a jejich obsah.

Na tomto místě děkuji Dr. Fisherovi - Nebmaierovi, který mi laskavě poskytl odkaz na svůj původní zdroj.

V roce 1914 vypukla v monarchii první zásobovací krize, kdy větším městům začalo působit problémy zásobování. Po všeobecné mobilizaci a zahájení válečných operací byla veškerá železniční kapacita využívána pouze pro účely armády. Tisíce vojáků a tuny válečného materiálu, techniky a zásob se přesouvaly na fronty na velké vzdálenosti. Trvalo to týdny a civilní sektor měl zákaz využívaní železnic. Stejně jako v ostatních zemích se jednalo o velký logistický úkol, se kterým se úřady císařství dříve nesetkaly. Nechtěným následkem nesprávné organizace dopravy na fronty se stal nedostatek potravin ve městech, zastavení civilní dopravy způsobilo uvedený efekt hladovění lidí. Začal růst cen na obilí a potraviny. S problémem zásobování a nedostatkem potravin se bojující císařství nedokázalo vyrovnat až do konce války a zániku státu. Byly činěny různé pokusy, ale s chatrnými výsledky.

V této době (1914) na jednání vlády zaznívaly z úst některých ministrů velmi cynické výroky, které svědčily o jistém přehlížení civilního obyvatelstva a představě autoritativního státu, který ve všem stojí nad občany. Tak ministr obchodu Rudolf Schuster svobodný pán von Bonnott ojediněle argumentoval, že hlad bude pro mocnářství „užitečný“, protože lidé si zvyknou na menší dávky jídla. Nicméně předseda vlády Karl hrabě von Stürgkh si velmi brzy uvědomil rozsah problému, a že otázka zásobování jídlem může být klíčová pro výsledek války a snažil se tuto skutečnost vysvětlovat generálnímu štábu – marně, armáda se nehodlala ohlížet na nic a nikoho. Postupně si vláda více a více všímala potřeb občanů a snažila se jim pomoci. Jednalo se o kamenitou cestu od počátečního cynismu až k „welfare“ politice ke konci války. Podobné výroky již nikdy nezazněly. Problém byl, že válečná klika monarchie na sebe strhla v podstatě veškerou moc na příliš dlouhou dobu, i to byla příčina pádu císařství.

Výše uvedené nesvědčí o umělém hladomoru - úmyslném zabíjení vlastních občanů vládou, to je holý nesmysl. Nicméně The Times a Novinky shodně hovoří o „cynickém záměru rakousko-uherských ministrů a vládních úředníků, kteří od vypuknutí první světové války chtěli uměle vyvolaným hladem kontrolovat populaci hlavního města mocnářství Vídně“. Novinky dokonce zvýšily emoční náboj tím, že hovořily o Habsburcích, kteří způsobili hladomor. Císař neměl vliv na jednání vlády a neměl se zásobováním nic společného, to je zcela absurdní tvrzení.  

Novináři Timesů čerpali z rozhovoru s Dr. Fisherem, ale upravili si fakta. Dr. Fisher se na svém twitteru ohradil vůči tvrzení The Times, ale zcela marně, článek je na internetu beze změny dodnes. Samozřejmě i ten na Novinkách. A tak se stanou zdrojem dezinformací a nepřesností, které se zcela jistě „zabydlí“ v představách lidí. Pro anglicky mluvící čtenáře to bude důkazem zatuchlé zločinné Habsburské monarchie v opozici k demokratickému bloku Dohody a pro čtenáře naše důkazem zlé Habsburské dynastie, která ničila své vlastní lidi.

Snad tento blog bude určitým oponentním argumentem v internetovém mediálním světe, kde se nepodložené historické informace šíří velmi snadno a rychle.

 

Původní článek Dr. Fishera:

https://scilog.fwf.ac.at/en/humanities-and-social-sciences/8990/welfare-state-born-crisis

Článek v The times:

https://www.thetimes.co.uk/edition/world/vienna-tried-to-starve-its-own-people-papers-show-f5tkrsfbh

Článek na Novinky.cz:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/494362-habsburkove-za-prvni-valky-nechali-vyhladovet-viden.html

 

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 9.3.2019 19:24 | karma článku: 32,28 | přečteno: 2312x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Rozstřel Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik