Antika patří k naší kultuře jako třeboňské rybníky

9. 02. 2019 11:22:50
Nadpis zní možná poněkud podivně, ne tolik při bližším pohledu. Neptun kdysi vládl i našim rybníkům, jenom jsme na to v honbě za moderními dějinami zapomněli.

Naše území je propojeno s dobou antickou již od markomanských válek, jsou to ony známé pochodové tábory římských legií, které jsou u nás spojovány s římskými taženími proti zadunajským Germánům v období vlády Marka Aurelia. Jsou to taktéž nálezy a doklady vlivu římské kultury na germánské kmeny žijící na našem území v tehdejší době, vysloveně epochální je nález hrobky velmože z kmene Svébů u Mušova, dnes prezentován v muzeu v Mikulově.

Ani si příliš neuvědomujeme, že v dobách 12. století dochází u nás k obnově monumentálního malířství a architektury, vzniká Juditin most a malby v znojemské rotundě, vše má přímou návaznost na antiku. V dobách Přemysla Otakara II. a zejména Karla IV. nacházíme mnoho příkladů římské ikonografie ve službách panovnické ideologie. Naše písemnictví již od dob Karla IV. postupně objevuje krásu antické literatury prostřednictvím italského renesančního humanismu, aby se plně rozvinulo v pozdějších letech a staletích překlady antických autorů a nepřímým ovlivněním humanistických spisů, český renesanční humanismus vnesl do našich měst a sídel šlechty a objektů církve antickou mytologii, architekturu, malířství, sochařství, latinskou literaturu, stovky nápisu – vše přímo nebo nepřímo inspirované či napodobované antickými vzory z Itálie a odjinud. 16.-17. století je u nás doslova prodchnuté antickou kulturou. Nejinak tomu bylo později.

V 19. století na našem území vznikla velká sbírka sádrových odlitků antických soch, vzniká rozsáhlými nákupy v těsné návaznosti na založení Stolice pro klasickou archeologii (dnešního Ústavu pro klasickou archeologii) na tehdejší Karlo-Ferdinandově univerzitě v roce 1872. Její nejslavnější éra je pak spojena s osobností prof. Wilhelma Kleina, který úzce spolupracoval s Josefem Václavem Myslbekem na řadě dodnes uznávaných rekonstrukcí. Patří k největším a nejkvalitnějším kolekcím svého druhu ve střední Evropě a obsahuje 550 položek. Dnes je v Galerii antického umění v Hostinném a na zámku Duchcov. Výuka na humanistických gymnáziích udržovala znalost klasické latiny a řečtiny a umožňovala poznávání antické kultury v její autentické podobě až do 50 let 20. století, ona vychovala množství odborníků tzv. evropského formátu v oblasti klasické archeologie, kteří položili základy dnešních úspěchů našich vědců na tomto poli.

Je bohužel málo známé, že naši archeologové z Ústavu pro klasickou archeologii pracují na výzkumech v bulharském Pistiru, kdysi se jednalo o řeckou kolonii a významné centrum antické Thrákie. Dále probíhaly, a to po několik sezon, výzkumy na lokalitě Džandavláttepa v Surchandarijské oblasti jižního Uzbekistánu – objekty z doby sasánovské dynastie. Odborníci FFMU mají své projekty v Pompejích i na Krétě a samozřejmě další a další.

Nicméně situace všeobecné prezentace výše uvedeného je velmi malá. Je poněkud skandální, že jako jediná země v Evropě nemáme v metropoli muzeum antiky. Aspoň základní znalost latinského jazyka je v populaci velmi malá. Kulhá popularizace výsledků práce naší klasické archeologie. Naše společenství zapomíná, že jsme v našich městech a v naší kultuře obklopení antickou kulturou, ano, není to tak prvoplánové jako ve Středomoří či na původních územích římské říše či Řecka, to je pochopitelné, ale je velká škoda, že zapomínáme na velký vliv antické kultury na naší kulturu.

Snad alespoň částečným splacením dluhu bude chystaná expozice antiky v nově otevřeném Národním muzeu. Stále se hovoří o výuce dějin, a moderních dějinách 20. století, obávám se, abychom v honbě za dějinami 20. století úplně nezapomněli na úspěchy naší vědy na poli klasickém římském a řeckém a nezapomněli na antiku kolem nás, kterou můžeme potkat třebas v Sušici ve výzdobě měšťanských domů nebo na nápisu na soklech soch u vesnických cest u oněch rybníků. Byla by to nezvratná škoda.

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 9.2.2019 11:22 | karma článku: 14.37 | přečteno: 224x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Co bude dál s Venezuelou?

Tolik vzdálená Venezuela plní stránky novin. Ale nikdo v tamním konfliktu "nespadl z Měsíce", vše má svůj důvod a příčinu. Zkusme se zamyslet nad tamní situací trochu jihoamerickým pohledem.

5.2.2019 v 10:28 | Karma článku: 29.47 | Přečteno: 848 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Zapomenutá památka na sestry dominikánky v Radlicích

V Praze v Radlicích se nachází zcela zapomenutá památka z dob 18. století. Drobná svým charakterem, ale vzácná svou historickou pamětí. Památka na převorku hraběnku Voračickou z Paběnic.

13.1.2019 v 12:56 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 324 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Gilets Jaunes under protestors’ banners declaring “For God and for the King”

The title may be provocative, but the symbolism of the flags at demonstrations harks back to the distant past of France. And it is not coincidence that it is back to Brittany and Normandy and the royalist uprising of the 18th ct.

20.12.2018 v 19:33 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Marek Eben – Jak si udržet hezké manželství

Marek Eben je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Markéta Fišerová je česká herečka. V roce 1986 těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben.

19.2.2019 v 19:38 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 487 |

David Hrbek

Hovory s matkou 2

Tak jestli chceš něco vědět, vyhrkla na mě šestasedmdesátiletá maminka, když jsem jí zvedl telefon, ještě nejste sirotci.

19.2.2019 v 17:00 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 214 | Diskuse

Dušan Póč

Ples Společně dokázal, že když se chce, tak to jde

Když se řekne společně, můžeme v tom hledat ledasco. Podstatné jméno PLES by však v uvedeném příslovci nacházel asi jen málokdo. Ne tak ale ve Vsetíně, kde se bál SPOLEČNĚ konal před několika dny už pošesté.

19.2.2019 v 15:17 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 190 |

Karel Sýkora

Jiří Žáček – Má vlast

Jiří Žáček je český spisovatel, překladatel, básník, autor učebnic, sběratel a tvůrce aforismů. Do roku 1991 pracoval jako redaktor nakladatelství Československý spisovatel, necelý půlrok v nakladatelství Carmen.

19.2.2019 v 8:51 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 144 |

David Hrbek

Poslední klapka

Týden před Vánocemi tragicky zahynul můj kamarád Lukáš. V pět hodin ráno to v mikrospánku napálil na dálnici přímo pod kamion.

18.2.2019 v 14:26 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 1976 | Diskuse
Počet článků 99 Celková karma 18.44 Průměrná čtenost 1174

Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Najdete na iDNES.cz