Angličtí šlechtici z Bohnic

11. 02. 2017 19:04:20
Bohnice jsou mimo svou nemocnici nebo velké sídliště spojení i s anglickým rodem Osborne of Osborne House z hrabství Derby, a to přímo osudově.

Před několika lety jsem navštívil pozůstatek hřbitova kolem kostela sv. Petra a Pavla v části starých Bohnic. Vedle dvou či tří náhrobků místních sedláků, nic mimořádného na bývalém venkovském hřbitově, mě zaujal polorozpadlý mechem obrostlý kamenný erb s dvěma lvy. Erb byl zcela jednoznačně původu zámořského, odlišný než erby našeho starého zaniklého císařství. Těmito kamennými lvy vlastně začíná zprostředkovaně příběh moderních Bohnic. A psali ho mj. Angličané.

Český příběh Osbornů započal Isaac IV. Osborne, narozený roku 1780 ve Spondonu (hrabství Derby) v rodině Wiliama Osborna a Mary Antill jako jejich mladší syn. Z nám neznámých důvodů se odstěhoval do Čech, kde se usadil v Jiříkově jako obchodník s vlnou. Do vlasti se Isaac již nikdy nevrátil, roku 1820 koupil panství Bohnice kam se i s rodinou přestěhoval a kde roku 1823 i zemřel. Oženil se s Karolínou Salmovou. Isaac upravil pro potřeby rodiny zdejší barokní zámeček, jehož zbytky jsou součástí bohnické nemocnice dodnes.

Synem Isaaca byl Jakub Osborne. Narodil se jako druhorozený 20. května 1808 v Jiříkově. V Praze vystudoval gymnasium a lékařskou fakultu. Staral se o statek ve Spondonu, který zdědil po svém strýci a starším bratru. Roku 1842 vystavěl v Praze ve Spálené ulici dům čp. 79. zemřel v Nice ve Francii 8. dubna 1851, kde je též pochován. Rodina Osbornů se tehdy stala majitelem šestihektarové vinice Lísek v Bohnickém údolí. Jakub Osborne zde zřídil nový lis a zasloužil se o zvýšení prosperity Lísku. Tím přispěl k rozvoji zemědělství, které se v té době stávalo pro obyvatele nejdůležitějším zdrojem obživy. Vinařství zde mělo s přestávkou tradici až do první světové války. Vinice poskytovala bohatou úrodu až do roku 1854, kdy vinnou révu zničil révokaz. Dodnes jsou u Lísku patrné zbytky kamenný teras, kde rostla vinná réva za Osbornů.

Nejstarší syn Jakuba Vilém Karel Jakub Osborne studoval stejně jako jeho otec gymnasium a univerzitu v Praze. Po ukončení studií se věnoval zemědělství a spravoval statky jak v Anglii tak i v Čechách. Za své podnikatelské úsilí a úspěchy byl dekorován rytířským křížem řádu Františka Josefa. Významný archeolog amatér. Roku 1883 prodal svůj statek Bohnice a s celou rodinou se vystěhoval do Saska. Statek Bohnice byl roku 1903 rozhodnutím Zemského výboru vykoupen a roku 1905 se započalo s výstavbou tehdejšího ústavu pro choromyslné, který v areálu sídlí dodnes. Součástí dnešní léčebny je i bývalý zámek rodiny Osborne, který se stal prvním pavilonem pro duševně nemocné.

Rodina Osborne nikdy nepožádala o stvrzení svého erbu a titulu na našem území. Jediným dokladem užití jejich erbu je tedy ona kamenná památka na hřbitůvku u kostela sv. Petra a Pavla. Někdy se uvádí, že rodina měla titul baronetů, je to možné, ale nemuselo tomu tak být. Rod Osborne byl v Británii rozvětvený a pouze některé linie byly baronetské. V rodokmenu „českých“ Osbornů je u některých mužských členů uváděn titul Esquire, nikoliv baronet. Baronet je nejnižším dědičným titulem vyšší šlechty, esquire byl v 19. století titulem nižší šlechty, vyšší než gentleman a nižším než knight nebo čestným oslovením váženého muže bez spojení se šlechtictvím. Tak či onak užívali dodnes dochovaný erb.

Sir Bernard Burke ve své knize The General Armory of England, Scotland, Ireland and Wales, London 1884 na straně 764 popisuje erb rodiny Osborne of Osborne House, hr. Derby. Blason: Štít stříbrný se černým kosmým břevnem provázeným dvěma červenými lvy ve skoku. Klenotem je na kolčí přilbě s červeno-stříbrnou točenicí a červeno-stříbrnými přikryvadly rostoucí červený lev ze štítu. Klenotem je korunovaná utržená hlava lva v přirozené barvě.

Postupně stopy rodiny Osborne z našeho území mizí, často do vzdálených krajin, patrně zdědili cestovatelskou touhu po svém vzdáleném předkovi nebo je k tomu nutili životní okolnosti, ale navždy se zapsali do dějin Bohnic, významně se zasloužili o jejich rozvoj a spojili zdejší místa s dalekou Anglií.

Literatura: W.C.J. Osborne: Geschichte der Familie Osborne, Praha 1904

Tento blog věnuji své nedávno zesnulé milované manželce Markétě, která mi byla laskavou a milující společnicí putováním památkami a životem.

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 11.2.2017 19:04 | karma článku: 23.36 | přečteno: 701x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Zapomenuté pražské sídlo orlických Schwarzenbergů

V Praze je městský dům, který zdobí schwarzenbergský erb, konkrétně orlické sekundogenitury. Jedná se o dům ve Spálené ulici č.p. 90. Kdysi pražské sídlo orlické větvě rodu, které dnes se Schwarzenbergy málokdo spojí.

17.3.2024 v 15:51 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 303 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Don Baltasar Marradas – zmizelé posmrtné stopy velkého generála

Don Baltasar Marradas y Vich byl říšský hrabě a rytíř Maltézského řádu, císařský polní maršál španělského původu. Ve své době byl slavný, ale po smrti stopy generála zcela mizí. Dodnes nevíme, kde vlastně spočinuly jeho ostatky.

16.3.2024 v 21:34 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 203 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 309 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 225 Celková karma 16.45 Průměrná čtenost 728

Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...