Ladislav Kolačkovský

Řády a šlechtictví Heinricha Mattoniho

22. 01. 2017 11:31:49
Před nedávnem proběhl v České televizi seriál Já, Mattoni. S delším odstupem bych rád upozornil na pochybení tvůrců seriálu, které se týkalo udělených vyznamenání p. Mattoniho a přiblížil udělený šlechtický titul.

Heinrich Kaspar von Mattoni (císařský rada, člen c.k. rakouské rady pro železnici, majitel panství Gießhübl-Sauerbrun (podnikatel a průmyslník z Karlových Varů v Čechách) byl za svého života několikrát poctěn v rámci Rakousko-Uherské monarchie a i v cizině udělením šlechtického titulu a řády a vyznamenáními.

Předně obdržel titul šlechtic (Edler von), majestátem z 3.1. 1890. Tento nejnižší stupeň šlechtictví v tzv. rakouské části monarchie -Předlitavsku (Uhersko – Zalitavsko - mělo poněkud jiný systém šlechtických titulů) byl vytvořen ke konci vlády Ferdinanda III a svůj význam nabyl za reforem Marie Terezie a Jozefa II. V rámci vytváření profesionálního úřednického aparátu a pravidelné moderní armády byli tímto titulem odměňování úředníci po určitém čase bezchybné služby, stejně tak i vyšší důstojníci po určitých letech služby v armádě (povětšinou při dosažení odchodu do penze), v době válek, i v době první světové války, titul obdrželi i velící důstojníci za mimořádné činy na bojišti, udělení titulu bylo spojeno i s udělením některých vysokých státních řádů (tzv. řádové šlechtictví). Zde musím poznamenat, že p. Mattoni, ani jeho potomci již nikdy nebyli povýšení do vyššího šlechtického stavu a zůstal jim tento titul, tento titul v žádném případě nebyl vstupenkou do tzv. vyšší šlechtické společnosti, a to ani v rámci karlovarského regionu ač se nám nyní může zdát opak.

Šlechtic neměl nárok na titul, pouze na předložku z (něm. von), ovšem mohl získat i tzv. čestný titul (Ehrenwort) „šlechtic“ („Edler“). Čestný titul šlechtic mohl být vložen spolu s předložkou z mezi křestní jméno a příjmení (např. Heinrich Mattoni se po se zisku toho titulu mohl psát Heinrich Edler von Mattoni) nebo spolu s přídomkem (mohlo se jednat i o fiktivní místo) za příjmení (např. Heinrich Mattoni se po zisku čestného titulu a přídomku mohl psát Heinrich Mattoni Edler von „Mattonistein“ – přídomek je pouze příkladný, p. Mattoni jej nezískal, získal šlechtictví a čestný titul Edler von bez přídomku).

Erb prostého šlechtice se vyznačoval prostou korunkou na přilbě a šlechtic měl právo užívat pouze jednu turnajskou přilbu na štítě. Jako oslovení se používalo „Vaše Urozenosti“.

Pan Mattoni navíc za svůj život dostal 4 významná vyznamenání resp. řády:
- Řád svatého Řehoře Velikého. (L'Ordine Equestre Pontificio di San Greogorio Magno (Ordine di S. Gregorio Magno – řád svatého stolce), Řád Františka Josefa I. - komturský kříž (Franz Joseph Orden Komturkreuz – domácí rakouský řád), Mariánský kříž řádu německých rytířů (Marianerkreuz – řádové vyznamenání Německých rytířů), Čestný kříž - Domácí řád rodu Lippe (Lippischer Hausorden – Ehrenkreuz- řád knížecího rodu Lippe).

Tvůrci seriálu se zde dopustili velké chyby. Napřed si p. Mattoni připne na sako něco, co vypadá jak Český šlechtický kříž, pak na stůl odloží dva řády na nákrčních stuhách, kdy ten první z nich by měl být Řád svatého Řehoře Velikého a místo toho je to nepovedená napodobenina Českého šlechtického kříže. Český šlechtický kříž je sice podobný řádu svatého Řehoře Velikého, ale Český šlechtický kříž (německy Böhmisches Adelskreuz) bylo rakouské vyznamenání, udělené císařem Františkem I dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže.

Česká šlechtická garda (Noblegarde) byla skupina 38 českých šlechticů, kteří doprovázeli a chránili císaře během jeho tažení na Paříž s ruskými spojenci, po porážce Napoleona I. v bitvě u Lipska. Na památku tohoto tažení byl zřízen a jednorázově udělen tento kříž všem 38 gardistům. Jedná se o první oficiální vyznamenání, které bylo uděleno pouze Čechům. Vzhledem k tomu, že bylo vyrobeno pouze 38 kusů, z nichž se dochovalo pouze několik, jedná se o jedno z nejvzácnějších českých vyznamenání. Toto vyznamenání skutečně obdržet nemohl, a to vzhledem k datu udělení, kdy ještě nebyl na světě. Tvůrci seriálu se patrně nechali zmást vizuální podobností řádů či věc podrobněji nestudovali.

Tolik tedy k oceněním p. Mattoniho a jeho šlechtickému titulu, kdy skoro sto let po zániku císařství již vymizelo povědomí o zaniklých řádech i titulech, které jsme si dovolil připomenout v souvislosti se seriálem Já, Mattoni.

Na závěr děkuji kolegovi JUDr. Tomášovi Tylovi PhD za upozornění na chybu v seriálu a obrazové podklady

Autor: Ladislav Kolačkovský | karma: 21.80 | přečteno: 937 ×
Poslední články autora