Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řády a šlechtictví Heinricha Mattoniho

22. 01. 2017 11:31:49
Před nedávnem proběhl v České televizi seriál Já, Mattoni. S delším odstupem bych rád upozornil na pochybení tvůrců seriálu, které se týkalo udělených vyznamenání p. Mattoniho a přiblížil udělený šlechtický titul.

Heinrich Kaspar von Mattoni (císařský rada, člen c.k. rakouské rady pro železnici, majitel panství Gießhübl-Sauerbrun (podnikatel a průmyslník z Karlových Varů v Čechách) byl za svého života několikrát poctěn v rámci Rakousko-Uherské monarchie a i v cizině udělením šlechtického titulu a řády a vyznamenáními.

Předně obdržel titul šlechtic (Edler von), majestátem z 3.1. 1890. Tento nejnižší stupeň šlechtictví v tzv. rakouské části monarchie -Předlitavsku (Uhersko – Zalitavsko - mělo poněkud jiný systém šlechtických titulů) byl vytvořen ke konci vlády Ferdinanda III a svůj význam nabyl za reforem Marie Terezie a Jozefa II. V rámci vytváření profesionálního úřednického aparátu a pravidelné moderní armády byli tímto titulem odměňování úředníci po určitém čase bezchybné služby, stejně tak i vyšší důstojníci po určitých letech služby v armádě (povětšinou při dosažení odchodu do penze), v době válek, i v době první světové války, titul obdrželi i velící důstojníci za mimořádné činy na bojišti, udělení titulu bylo spojeno i s udělením některých vysokých státních řádů (tzv. řádové šlechtictví). Zde musím poznamenat, že p. Mattoni, ani jeho potomci již nikdy nebyli povýšení do vyššího šlechtického stavu a zůstal jim tento titul, tento titul v žádném případě nebyl vstupenkou do tzv. vyšší šlechtické společnosti, a to ani v rámci karlovarského regionu ač se nám nyní může zdát opak.

Šlechtic neměl nárok na titul, pouze na předložku z (něm. von), ovšem mohl získat i tzv. čestný titul (Ehrenwort) „šlechtic“ („Edler“). Čestný titul šlechtic mohl být vložen spolu s předložkou z mezi křestní jméno a příjmení (např. Heinrich Mattoni se po se zisku toho titulu mohl psát Heinrich Edler von Mattoni) nebo spolu s přídomkem (mohlo se jednat i o fiktivní místo) za příjmení (např. Heinrich Mattoni se po zisku čestného titulu a přídomku mohl psát Heinrich Mattoni Edler von „Mattonistein“ – přídomek je pouze příkladný, p. Mattoni jej nezískal, získal šlechtictví a čestný titul Edler von bez přídomku).

Erb prostého šlechtice se vyznačoval prostou korunkou na přilbě a šlechtic měl právo užívat pouze jednu turnajskou přilbu na štítě. Jako oslovení se používalo „Vaše Urozenosti“.

Pan Mattoni navíc za svůj život dostal 4 významná vyznamenání resp. řády:
- Řád svatého Řehoře Velikého. (L'Ordine Equestre Pontificio di San Greogorio Magno (Ordine di S. Gregorio Magno – řád svatého stolce), Řád Františka Josefa I. - komturský kříž (Franz Joseph Orden Komturkreuz – domácí rakouský řád), Mariánský kříž řádu německých rytířů (Marianerkreuz – řádové vyznamenání Německých rytířů), Čestný kříž - Domácí řád rodu Lippe (Lippischer Hausorden – Ehrenkreuz- řád knížecího rodu Lippe).

Tvůrci seriálu se zde dopustili velké chyby. Napřed si p. Mattoni připne na sako něco, co vypadá jak Český šlechtický kříž, pak na stůl odloží dva řády na nákrčních stuhách, kdy ten první z nich by měl být Řád svatého Řehoře Velikého a místo toho je to nepovedená napodobenina Českého šlechtického kříže. Český šlechtický kříž je sice podobný řádu svatého Řehoře Velikého, ale Český šlechtický kříž (německy Böhmisches Adelskreuz) bylo rakouské vyznamenání, udělené císařem Františkem I dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže.

Česká šlechtická garda (Noblegarde) byla skupina 38 českých šlechticů, kteří doprovázeli a chránili císaře během jeho tažení na Paříž s ruskými spojenci, po porážce Napoleona I. v bitvě u Lipska. Na památku tohoto tažení byl zřízen a jednorázově udělen tento kříž všem 38 gardistům. Jedná se o první oficiální vyznamenání, které bylo uděleno pouze Čechům. Vzhledem k tomu, že bylo vyrobeno pouze 38 kusů, z nichž se dochovalo pouze několik, jedná se o jedno z nejvzácnějších českých vyznamenání. Toto vyznamenání skutečně obdržet nemohl, a to vzhledem k datu udělení, kdy ještě nebyl na světě. Tvůrci seriálu se patrně nechali zmást vizuální podobností řádů či věc podrobněji nestudovali.

Tolik tedy k oceněním p. Mattoniho a jeho šlechtickému titulu, kdy skoro sto let po zániku císařství již vymizelo povědomí o zaniklých řádech i titulech, které jsme si dovolil připomenout v souvislosti se seriálem Já, Mattoni.

Na závěr děkuji kolegovi JUDr. Tomášovi Tylovi PhD za upozornění na chybu v seriálu a obrazové podklady

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 22.1.2017 11:31 | karma článku: 20.05 | přečteno: 610x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Alexander Kiseľ ve Velké válce v Alpách

Minule jsme provázeli infanteristu IR Nr. 25 Alexandra Kiseľa zákopy Haliče, nyní se přeneseme ve fotografiích na italské bojiště, kde soubor fotografií končí.

29.9.2017 v 22:10 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 340 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Alexander Kiseľ - malé fotografie Velké války v Haliči

Pohlednice ze života na frontě, a to zejména jejich soubory se známým autorem, jsou u nás povětšinou vzácnosti. Předkládám váženým čtenářům fotografie infanteristy 25. pěšího pluku zv. lučenecký . Jedná se o fotografie z bojiště.

28.9.2017 v 23:55 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 453 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Čechům v americké občanské válce modrá slušela

V posledních týdnech se i v našich zemích rozproudila debata o vlajkách Konfederace a sochách na dalekém americkém Jihu. Čeští krajané měli tehdy v občanské válce jasno. Modrá byla blízká jejich srdci.

24.8.2017 v 10:32 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 590 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Matčin sen na Olšanech – pravdivý příběh jedné hrobky

Olšanské hřbitovy skrývají hned vedle hlavního vchodu sousoší tzv.Matčin sen od Františka Rouse (hrobka rodiny Hrdličků, VI - 6b). Snad kolem žádné hrobky není tolik legend a mýtů nekriticky přebíraných i do odborných prací.......

18.8.2017 v 10:34 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Babiš a Zeman... :-)

Prezident Miloš Zeman odmítl, že by byl lídr hnutí ANO Andrej Babiš populistou, jak jej označují některá zahraniční média. Podle Zemana je Babiš pragmatik. Prezident to v neděli uvedl v rozhovoru pro server Blesk.cz.

22.10.2017 v 19:56 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 334 |

Karel Sýkora

Dřevostavba

Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá smrkové a jedlové dřevo, ale je též používáno dřevo z borovic a modřínů. Mezi výrobní postupy patří masivní dřevostavby (např. sruby).

22.10.2017 v 18:14 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 110 |

Jan Šesták

Tony Prince - opravdová legenda mezi diskžokeji světa

Bolševik i v sovětských satelitech občas povolil pracujícím kapitalistickou hudební zábavu, a tak u nás během 40 let rudé totality zazpívali třeba Louis Armstrong, The Beach Boys, Johnny Cash nebo Depeche Mode.

22.10.2017 v 16:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Eva Šamánková

Hadrový panák

Temná atmosféra i nálada. Zvrácený padouch. Seznam budoucích obětí s uvedeným datem jejich smrti. A jeden nevyzpytatelný detektiv s pošramocenou minulostí, jehož jméno stojí rovněž na vrahově seznamu...

22.10.2017 v 16:36 | Karma článku: 3.91 | Přečteno: 108 | Diskuse

Petra Havelková

Osudy dynastie Lehmanových v Divadle Husa na provázku

Běž na to, sdělila mi kamarádka, když jsem jí řekla, že chci jít na inscenaci Dynastie v brněnském divadle. Neprohloupíš, je to to nejlepší, co jsem tam v poslední době viděla. A tak jsem ji uposlechla a šla

21.10.2017 v 16:49 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 22.50 Průměrná čtenost 1278

Advokát se zájmem o svět, historii a politikuNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.