Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Vokolek – věrný zahradník baronky Sidonie Nádherné

2. 04. 2016 15:37:51
Zámek Vrchotovy Janovice je velmi znám především díky své poslední šlechtické majitelce Sidonii Amalii, svobodné paní Nádherné z Borutína, jejímu literárnímu salonu a krásnému parku. Ten zůstal zachován i díky panu Janu Vokolkovi.

Poslední šlechtičtí majitelé panství svobodní páni Nádherní z Borutína se parku hodně věnovali a na úpravách se zde podílel i významný rakouský dendrolog a krajinářský architekt Camillo Karl Schneider (1876–1951), který spolupracoval například s hrabětem Arnoštem Silva Taroucou (Průhonický park) a byl činný v rakousko-uherské dendrologické společnosti. Také několik let pracoval v Bostonu v Arnold Arboretum se světově známými dendrology (Sargent, Rehder, Wilson). Park byl tedy na vskutku špičkové evropské úrovni. Park má romantický charakter s důrazem na detaily – průhledy na zámek přes rybník a zátiší k posezení. Parkem také protéká potok, palouky jsou lemovány starými stromy a v zadní části parková úprava přechází v les.

Se zvláštní péčí a láskou se parku věnovala krásná paní Sidonie, konzultovala a osobně dohlížela na všechny úpravy parku, zvláště měla ráda azalky a rododendrony, jejichž výsadbu i osobně prováděla a často pracovala v parku spolu se zahradníky. Za ní se z parku stal skvost celého kraje, nevelký park rozlohou, ale velký svojí duší, kdy na každém kroku se lze setkat s osobností Sidonie Nádherné, překrásné ženy ve víru tragických dějin Střední Evropy.

Setkávala se zde s R. M. Rilkem, K. Krausem a dalšími významnými umělci ve stínu památných stromů, bohužel první předzvěst budoucích tragických událostí přišla již s prvorepublikovou pozemkovou reformou, kdy díky rozdělení velkostatku se přestávalo dostávat financí na údržbu parku, válečné události pak prohloubily chátrání parku. Pobyt vojsk SS a jejich kasárna s opravnou tanků, kráký pobyt Rudé armády po konci války a nakonec drancování místních obyvatel obce zámku i parku, kdy místní bezostyšně odcizili mobiliář a park používali jako zdroj palivového dřeva, dokončily dílo zkázy. Sidonie marně a možná i naivně vzdorovala, nakonec zlomená dramaticky opouští republiku v roce 1949 s pomocí Maxe Lobkowicze a o rok později umírá v anglickém Denhamu.

Zámek převzalo v roce 1950 Národní muzeum a umístilo zde své sbírky. Naštěstí jsou Vrchotovy Janovice příkladem, kdy se podařilo díky osvícené péči nadšených lidí zachránit ducha místa, a to doslova. O park od 80. let minulého století pečoval místní správce parku pan Jan Vokolek, muž velkého ducha a rozhledu, který ihned pochopil, že v parku je uložen skvost genia loci Sidonie Nádherné, obnova byla postupná a náročná, hodiny a dny studia původní podoby a měsíce a roky těžké práce v parku. Z usilovné práce tehdejší kastelánky zámku, pana Vokolka a někdy větší, někdy menší insitucionální podpory Národního muzea vykvetl park do své původní podoby. Pan Vokolek, velký obdivovatel paní Sidonie a jejího odkazu byl také jedním z neúnavných iniciátorů převozu ostatků baronky na rodinný hřbitov Nádherných v parku. I tento cíl se podařil. V roce 1999 se paní Sidonie Nádherná vrátila z exilu a spočinula ve svém milovaném parku vedle svých blízkých.

Dnes je pan Jan Vokolek na zaslouženém odpočinku v ústraní svého domova v Babicích u Mukařova. Věřím, že za tichých nocí vzpomíná, jak se v zámecké knihovně skláněl nad plány parku a vdechoval vůni rozkvetlých azalek pod okny zámku a přes rameno se mu možná tiše dívala i Sidonie. Kdo ví...........

Až navštívíte park, tak si vzpomeňte i na posledního věrného zahradníka paní Sidonie Nádherné. Jana Vokolka.

Více publikace: J. Kutová, J. Vokolek, Zámecký park ve Vrchotových Janovicích, Národní muzeum, Praha, 1999

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 2.4.2016 15:37 | karma článku: 18.04 | přečteno: 475x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Alexander Kiseľ ve Velké válce v Alpách

Minule jsme provázeli infanteristu IR Nr. 25 Alexandra Kiseľa zákopy Haliče, nyní se přeneseme ve fotografiích na italské bojiště, kde soubor fotografií končí.

29.9.2017 v 22:10 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 340 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Alexander Kiseľ - malé fotografie Velké války v Haliči

Pohlednice ze života na frontě, a to zejména jejich soubory se známým autorem, jsou u nás povětšinou vzácnosti. Předkládám váženým čtenářům fotografie infanteristy 25. pěšího pluku zv. lučenecký . Jedná se o fotografie z bojiště.

28.9.2017 v 23:55 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 453 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Čechům v americké občanské válce modrá slušela

V posledních týdnech se i v našich zemích rozproudila debata o vlajkách Konfederace a sochách na dalekém americkém Jihu. Čeští krajané měli tehdy v občanské válce jasno. Modrá byla blízká jejich srdci.

24.8.2017 v 10:32 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 590 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Matčin sen na Olšanech – pravdivý příběh jedné hrobky

Olšanské hřbitovy skrývají hned vedle hlavního vchodu sousoší tzv.Matčin sen od Františka Rouse (hrobka rodiny Hrdličků, VI - 6b). Snad kolem žádné hrobky není tolik legend a mýtů nekriticky přebíraných i do odborných prací.......

18.8.2017 v 10:34 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Babiš a Zeman... :-)

Prezident Miloš Zeman odmítl, že by byl lídr hnutí ANO Andrej Babiš populistou, jak jej označují některá zahraniční média. Podle Zemana je Babiš pragmatik. Prezident to v neděli uvedl v rozhovoru pro server Blesk.cz.

22.10.2017 v 19:56 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 334 |

Karel Sýkora

Dřevostavba

Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá smrkové a jedlové dřevo, ale je též používáno dřevo z borovic a modřínů. Mezi výrobní postupy patří masivní dřevostavby (např. sruby).

22.10.2017 v 18:14 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 110 |

Jan Šesták

Tony Prince - opravdová legenda mezi diskžokeji světa

Bolševik i v sovětských satelitech občas povolil pracujícím kapitalistickou hudební zábavu, a tak u nás během 40 let rudé totality zazpívali třeba Louis Armstrong, The Beach Boys, Johnny Cash nebo Depeche Mode.

22.10.2017 v 16:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Eva Šamánková

Hadrový panák

Temná atmosféra i nálada. Zvrácený padouch. Seznam budoucích obětí s uvedeným datem jejich smrti. A jeden nevyzpytatelný detektiv s pošramocenou minulostí, jehož jméno stojí rovněž na vrahově seznamu...

22.10.2017 v 16:36 | Karma článku: 3.91 | Přečteno: 108 | Diskuse

Petra Havelková

Osudy dynastie Lehmanových v Divadle Husa na provázku

Běž na to, sdělila mi kamarádka, když jsem jí řekla, že chci jít na inscenaci Dynastie v brněnském divadle. Neprohloupíš, je to to nejlepší, co jsem tam v poslední době viděla. A tak jsem ji uposlechla a šla

21.10.2017 v 16:49 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 22.50 Průměrná čtenost 1278

Advokát se zájmem o svět, historii a politikuNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.