Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unikátní kabinetky polních kurátů Velké války

Rád bych se se čtenáři podělil o tři kabinetky – fotografie z doby První světové války, kde jedna z nich je naprosto unikátní. Fota mi byla laskavě poskytnuta ze soukromé sbírky vojenských kabinetek p. Ivana Ivera Chudého ze SR.

 

Domnívám se, že jedna z nich je skutečně velmi vzácná a ojedinělá. Zobrazuje totiž katolického duchovního řádu Křížovníků s červenou hvězdou v hodnosti feldkuráta. Je zachycen 21.11. 1916 spolu s dalším vojínem ve velmi poklidné scenerii krmení zvířete, možná kdesi u polního lazaretu (feldspital - nápis na plachtě vozu). Duchovní byli standartní součástí personálu polních i rezervních špitálů.  Je ustrojen běžně jako vojenský duchovní v poli, ale nad levou náprsní kapsou saka má insignii řádu Křížovníků s červenou hvězdou, která je velmi dobře patrná. Křížovníci se v císařství (i později až do dnešních dnů) zabývali zejména duchovní péčí ve svých farnostech, vzhledem k velmi rozsáhlému majetku jsme mohli Křížovníky potkat stejně v Praze jako ve Vídni, ve velkých městech i na venkově. Z rytířských řádů starého císařství na našem území se věnovali péči o zraněné Maltézští rytíři (mj. české velkopřevorství), kteří provozovali lazaretní vlaky na své náklady a několik vojenských nemocnic. Nicméně s dokumentárním dokladem Křížovníka s červenou hvězdou na bojišti se setkávám poprvé.

Křížovník
Detail s insignií řádu

 

Druhá fotografie zachycuje tak zvláštně dojemný okamžik (?v upomínku na dovolenou s Rudolfem v Znojmě 12/X 1916)? zachycující (zleva) vojenského duchovního v polním stejnokroji (polní képi, mantel, v hodnosti feldkurat), dámu v doznívajícím secesním oděvu, dragouna v hodnosti wachtmeister (strážmistr). Oba muži mají polní stejnokroje, patrně jsou na dovolené z fronty. Lze tak usuzovat z toho, že jsou již dekorováni vyznamenáními. Polní duchovní je dekorován Čestným vyznamenáním za zásluhy o červený kříž II. třídy s válečnou dekorací.

Polní kurát, dáma a dragoun

Vojenští duchovní byli v císařství součástí součástí zvláštního apoštolského vikariátu pro armádu (duchovní byli katoličtí, protestanští, pravoslavní a muslimští).

Podle Ustrojovacího předpisu (Adjustierungforschrift) se oděv vojenských duchovních skládal z černé kleriky (Tallar), duchovenského kolárku a černého pláště (Abbémantel). Při hlášeních (nástupech) a vojenských slavnostech měli duchovní nosit černý, ke kolenům sahající, jednou řadou šesti černými knoflíky zapínaný kabát se stojacím límcem, kolárek, černé dlouhé kalhoty a vojenský klobouk. Na pochodu museli mít vedle duchovenského kabátu a kolárku také polní képi a plášť. Mimo službu směli nosit kabát duchovních nebo jiný, přes kolena sahající černý civilní kabát. Kolárek a černé kalhoty byly povinné. Byla jim povolena i civilní pokrývka hlavy.  Vojenský klobouk se podobal klobouku vojenských lékařů, jenom byl bez fedrpuše. V obou rozích měl zlaté třapce, na straně byla zlatá, černě protkaná stuha s třepením.

Polní képi odpovídala víceméně képi pěších důstojníků se žlutými, malými knoflíky jako na vojenském kabátě (Waffenrock). Plášť (Mantel) byl zhotoven z modrošedé vlny podle pěchotního střihu, parole z černého sametu, paspulky z černé vlny a žluté, leštěné knoflíky.

V době válečného stavu na bojišti byli polní kuráti v podstatě ustrojeni podobně jako ostatní vojáci pěších pluků. Vždy a bez výjimky však měli kolárek a hodnostní označení neměli na límcích ale rukávových páskách na klerice, nebo taláru. 

Polní kurát z předešlé fotografie solově

 

Čestné vynamenání za zásluhy o Červený kríž - kríž II.třídy s válečnou dekorací, na oušku puncovaný a značený výrobcem (G.A.S.) v etuji s logem firmy (Scheid)
A na konec svatební foto vojáka (na stolku odložené tzv čáko pěchotního mužstva - pokrývka hlavy vojáka před Velkou válkou), událost neoddělitelně spojená se službou duchovního.

 

Nevíme, zda lidé na fotografiích přežili válku, a jaké byly jejich další osudy. Ale fotografie zachytily jedinečný okamžik jejich života a mají vysokou dokumentární hodnotu.   

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 1.7.2017 10:43 | karma článku: 26,14 | přečteno: 1073x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik