Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

 

Při procházce po nejstarší části hřbitova Praha Olšany nalezneme mnoho rozpadlých náhrobků dávno zapomenutých rodin a rodů. Časem množství náhrobních kamenů postihne úplný zánik, kdy neklamnou předzvěstí zkázy bývá postupné mizení nápisů se jmény zesnulých.

Je zde i částečně poničený a velmi zanedbaný pomník dnes spíše neznámé rodiny Krticzka ritter von Jaden (hrob II 8 oddělení 72). Josef Anton Krticzka (1750–1837), právník a advokát v Praze, byl do rakouského rytířského stavu jako nositel rytířského kříže Leopoldova řádu uveden v roce 1810 s predikátem „von Jaden“. Jeho syn Josef, nositel Královského uherského řádu sv. Štěpána, dvorní rada ve Vídni, obdržel v roce 1839 stav rakouského svobodného pána. Jednalo se o typická šlechtická povýšení úředníků prostřednictvím státního vyznamenání v 19. století.  Nejznámější z rodu byl patrně Karl Krticzka Ritter von Jaden, policejní prezident ve Vídni. Na Olšanech je pohřbena rodina  Josefa Antona Krticzky von Jaden, která až do konce monarchie zůstala v rytířském stavu a zastávala nejrůznější úřednické funkce.[1]

Hrobka Krticzků von Jaden

Jména a úřednické funkce. Nic neobvyklého a překvapivého. Avšak až dole na nápisové desce skoro zakryté břečťanem je jméno. Barbara Krticzka von Jaden, geboren von Sacher (2.8. 1802 – 12.1. 1861). Jedná se o tetu velmi známého spisovatele Leopolda Sacher Masocha. A u nás je to patrně jediná hmotná památka na rodinu Sacher- Masocha. Barbara byla ve svazku manželství s Wenzelem Krticzkou von Jaden (1789-1847), který byl úředníkem c. a k. státní loterie (k u k Lottoambtverwalter), měli syna Ferdinanda a dceru Rosu (nar.1835). 

Leopold Sacher – Masoch ( Lvov, 27. ledna 1836 –  Lindheim, Hesensko, 9. března 1895), jehož výše uvedená teta Barbara je pohřbená na Olšanech,  byl ve své době proslulý spisovatel, který psal mnoho románových děl z prostředí tehdy rakouské Haliče, věnoval se i publicistice a historii. Byl také jedním z prvních, kdo živě vykreslil realistický obraz Židů v Haliči a mnoho folklorních prvků z tohoto regionu. Díky kariérnímu působení svého otce Leopolda st. u nás studoval od roku 1848 gymnázium v Praze, dále studoval od roku 1854 práva, matematiku a historii ve Štýrském Hradci, kde v roce 1856 získal doktorát. Později však nejvíce proslul svými erotickými romány Venuše v kožichu a Kruté ženy, kde vykresluje rafinovanou rozkoš ze submisivního vztahu muže k ženě a určité hry mezi oběma pohlavími s tím spojené, včetně obdivu vůči některým částem ženského těla. Psychiatrický termín "masochismus", který byl později zaveden k označení sexuální preference, je narážkou na jeho jméno a erotiku, kterou zobrazoval.[2]

Jméno Barbary Sacher na náhrobku

Jeho otec Leopold st. Johann Nepomuk ritter von Sacher  se narodil a studoval v Haliči (1797-1874). Otec Leopolda st. byl Jan Nepomuk Štěpán Sacher (1759, Kynžvart, -1836), který byl v roce 1818 povýšen do rytířského stavu na základě získání rytířského kříže Leopoldova řádu, a to za zásluhy o stát ve funkci administrátora státních statků a solných dolů v Haliči. Leopold ml. v letech 1826 až 1828 působil jako okresní komisař v Tarnopolu ve východní Haliči. V roce 1831 byl jmenován policejním ředitelem ve Lvově. Tuto funkci zastával až do roku 1847. V roce 1848 byl přeložen do Prahy, kde byl jmenován taktéž policejním ředitelem. Byl mužem velmi vzdělaným se zájmem o přírodovědu a fosilie. Přátelství s Joachimem Barrandem, který také žil v Praze, se projevilo například společnými sběratelskými výpravami na jihozápadě Prahy. V jeho sbírkách byly zastoupeny  geologické a paleontologické exponáty a později obohatily i Národní muzeum. Leopold st. měl kromě Leopolda ml. i dceru Rosu (nar. 1838), a druhého syna Karla, později dvorního radu místodržitelství v Praze. Nakonec je třeba zmínit, že Barbara měla syna Ferdinanda (nar.1832) a dceru Rosu (nar. 1835), dcera Rosa se vdala za rytmistra Silvestra Mořice Wittmanna (také pocházel z Haliče).

Erb rodu Sacher Masoch

Rod vstoupil i do dějin heraldiky a šlechtictví. Jméno Sacher – Masoch vzniká za Leopolda st. Před rokem 1835 se oženil s Karolínou Masochovou (1802–1870), která byla dcerou bývalého rektora lvovské univerzity a skvělého chirurga Franze Masocha (1763–1845). Vzhledem k předčasné smrti jeho jediného syna na choleru si jeho tchán přál, aby jeho zeť měl jméno i Masoch. Díky skvělé pověsti tchána Leopold souhlasil. Ale u šlechticů něco takového vyžadovalo císařský souhlas, který byl udělen v roce 1838. Od té doby nesl Sacher jméno Sacher-Masoch. A je zajímavé, že konfirmační listina obsahovala i predikát rytíř von Kronenthal. Leopold ml. v podstatě podsunul příslušnému odboru ve Vídni i žádost o povolení predikátu von Kronenthal. V 18. století byla totiž povýšena do šlechtického stavu jiná rodina Sacher s predikátem von Cronthal. V rodině Leopolda patrně byla pověst o společném původu s rodinou von Cronthal.  A tak využil příležitost a úspěšně se pokusil tímto odkázat ke starší šlechtické rodině von Cronthal a zvolil si pozměněný predikát von Kronenthal. Šlechtický odbor udělal kupodivu[3]chybu a toto vše konfirmoval. A tak se Leopold od roku 1838 nazýval Sacher-Masoch, ritter von Kronenthal.

Policejní přihláška rodiny Barbary von Sacher

Příkladná úřednická rodina rytířů von Sacher poctěná vyznamenáními od zaniklé monarchie a císaře a jeden muž z téhož rodu, který psal převážně folklórní romány, ale proslavily ho jeho milostné vášně a slovo masochismus, za ty by Leopold neobdržel povýšení do stavu svobodných pánů, ale získal tím věčnou památku pro celý svůj rod. Historie je někdy usměvavá dáma.

 

 

[1] Rodokmen Krticzků a Sacher-Masoch in: VAVŘÍNEK, Karel (†); MAŠEK, Petr, Almanach českých šlechtických a rytířských rodů, Praha, 2016 s. 195-197, s. 393-394. Zejména rodokmen Sacher -Masochů však obsahuje množství genealogických chyb

[2] Termín masochismus poprvé vědecky použil v roce 1886 německo-rakouský psychiatr a forenzní vědec Richard sv.pán von Krafft-Ebing. Leopold Sacher Masoch se tomu bránil, nicméně pojem se vžil do odborné terminologie jako protipól sadismu, pojmenovanému podle markýze de Sade. https://de.wikipedia.org/wiki/Masochismus

[3] ŽUPANIČ, Jan. Nová šlechta Rakouského císařství, Praha 2006, s. 345-346

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 24.3.2024 19:47 | karma článku: 19,80 | přečteno: 553x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,65 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,55 | Přečteno: 892x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,64 | Přečteno: 142x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 307x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 195x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Fiala odletěl do Itálie. S Meloniovou a Mattarellou řeší migraci i Ukrajinu

13. května 2024  8:49,  aktualizováno  15:57

Premiér Petr Fiala zamířil v pondělí odpoledne do Říma, kde jedná s tamní premiérkou Giorgiou...

Trump má nad Bidenem náskok ve většině klíčových států, uvádějí průzkumy

13. května 2024  15:53

V pěti ze šesti států USA, které podle analytiků sehrají rozhodující roli v listopadových...

Sbormistr má za zneužití nezletilé podmínku, na univerzitě teď dostal stopku

13. května 2024  11:52,  aktualizováno  15:35

Na dva roky a deset měsíců podmínečně byl pravomocně odsouzen vedoucí pěveckého sboru Iuventus,...

Rusové k nám prostě vešli, vztekají se ukrajinští vojáci v Charkovské oblasti

13. května 2024  15:33

Rusové prostě vešli na naše území, bez jakýchkoliv minových polí. Tak někteří Ukrajinci líčí...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,92
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik