Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Památka na vyhaslý rod Putz z Adlersthurnu - Kostel Nejsvětější Trojice v Praze

Kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě v Praze je památkou na krátký život rodu Putz z Adlersthurnu, který rychle zazářil, aby ještě rychleji zhasl. 

Kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě v Praze je barokní trojlodní budova s věží z roku 1713 postavená podle projektu Octavia Broggia.[1] jako součást později zrušeného kláštera řádu trinitářů, neboli Řádu nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců. [2] Na stavbě se podíleli i Kryštof Dientzenhofer a Jan Jiří Aichbauer mladší.

Kostel

Donátorem celé stavby byl nejvyšší mincmistr Království českého svobodný pán Jan Ignác Putz z Adlersthurnu s manželkou Terezií Klárou Freislebenovou z Bischhofenu. Jan Ignác Putz patřil k potomkům rodu, který byl tehdy poměrně nedávno povýšen do šlechtického stavu. Byl součástí nových loajálních elit po Bílé hoře, o které se opíral císařský trůn.

Většinou se jednalo o příslušníky armády nebo úředníky (a jejich potomky). Charakteristický byl jejich rychlý společenský vzestup, kdy ve dvou generacích dosáhli i na vyšší šlechtické hodnosti svobodných pánů či hrabat, což by dřív za stavovského státu nebylo vůbec možné. Svou věrnost a vděčnost, kromě zbožnosti a snaze o záchranu své duše po smrti, projevovali velkorysými donacemi katolické církvi – stavbami chrámů či špitálů a podporou tzv. nových reformačních řádů. Odvrácenou stránkou tohoto vzestupu bylo, že se jim nedařilo ve sňatkové politice získat přízeň starých šlechtických rodů a mnohdy uzavírali sňatky s níže postavenými a málo významnými šlechtickými rody. V případě svobodného pána Putze vidíme, že si vzal za manželku příslušnici rodu Freislebenů z Bischofshofenu, který byl donedávna rodem erbovních měšťanů z Jihlavy.

Rodový erb Putzů z Adlersthurnu náleží mezi tzv. mluvící znaky: jméno Putz = latinsky puteus = jáma, studně

Ze Švábska do Čech tak přišel předek rodu Tomáš Kornel Putz na začátku třicetileté války. Sloužil jako hejtman v Poděbradech a v Kolíně a zemřel roku 1631. Měl dva syny Jana a Marka. Jan se po Bílé hoře stal konfiskačním komisařem. Do českého rytířského stavu byl již jako dvorní rada povýšen 28. srpna 1631 a začal se psát jako Putz de Turaquila. V roce 1650 byl Jan Putz za setrvalé věrné služby císařem Ferdinandem III. Habsburským povýšen do starého českého rytířského stavu s latinským predikátem de Turaquila (von Adlersthurn). Nakonec byli Jan a Marek povýšeni do říšského rytířského stavu. Jan měl dva syny: starší Jan František Edmund (1637–1674) zemřel bez potomků, mladší Jan Ignác Dominik (1649–1718) byl přísedící a rada komorního soudu, nejvyšší mincmistr Království českého. Roku 1686 byl povýšen do českého stavu svobodných pánů. Jan Ignác však byl poslední mužský potomek rodu, kterým rod vymřel po meči.[3] Velkorysá donační politika manželů byla jistě poznamenána i nemožností zplodit děti a postupným vědomím, že rod von Adlersthurn po pouhých několika desítkách let vzestupu ji dále nezasáhne do pozemských dějin a zanikne. Stavby donátorů a přímluvy řeholníků trinitářů tak zůstanou jedinou hmatatelnou památkou na existenci této rodiny.

Interiér chrámové lodi

Majetkovou základnou rodu byla Mimoň, kde manželé Jan Ignác a Terezie financovali stavbu kostela a špitálu. V Praze spolu se svou manželkou na popud arcibiskupa Jana Josefa Breunera založili a podporovali pražský klášter trinitářů s výše uvedeným kostelem Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici. Jan Ignác Dominik Putz z Adlersthurnu zemřel v roce 1718 a je pochován vedle své manželky v katedrále sv. Víta. Jelikož neměli děti, odkázal v roce 1708 majetek rodu třem svým sestřenicím, dcerám svého zesnulého strýce Jana Marka Putze z Adlersthurnu, pána na Schrattenthalu v Rakousku.

Erbovní štíty donátorů, Jana Ignáce Putze a jeho manželky Terezie Kláry Freislebenové z Bischhofenu, v oválných kartuších a dedikační nápis jsou umístěny nad hlavním vchodem do kostela, nad nimi na fasádě v pásu pod korunní římsou je vyzlacen latinský nápis o zasvěcení kostela SANCTISSIMA AC DIVINA TRINITATI. Edikulový portál má plně vyvinuté kladí, které hlásá pamětní nápis donátorů: IOANNES IGNATIVS ET THERESIA / BARONES DE PVTZ / ECCLESIAM FIERI FECEREVNT.

 

 

 

[1] Antonio Octavio Broggio (také Ottavio Broggio nebo Octavian Broggio, česky také Oktavián Broggio, 2. ledna 1670, Čížkovice v okrese Litoměřice – 24. července 1742, Litoměřice) byl český architekt a stavitel italského původu z období baroka. Jeho otcem byl barokní stavitel působící zejména v severních Čechách Giulio Broggio.

[2] BAŤKOVÁ, Růžena a kol.,  Umělecké památky Prahy (Nové Město, Vyšehrad), Praha,  1998, s. 129

[3]MAŠEK, Petr, Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé Hory po současnost, díl II. N-Ž. Praha , 2010, s. 124-125.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 10.3.2024 17:53 | karma článku: 13,26 | přečteno: 224x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,67 | Přečteno: 320x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,73 | Přečteno: 908x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 144x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 309x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 195x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

Sudetští Němci pořádají třídenní sjezd. Zúčastní se český velvyslanec

17. května 2024  6:15

V bavorském Augšpurku začíná třídenní sudetoněmecký sjezd, který se krátce před volbami do...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,93
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik