Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka. 

„Dvoupatrový dům č.p. 58/14 na Hradčanském náměstí v Praze byl do dnešního rozsahu vystavěn na přelomu 17. a 18 století. Fasáda pochází z doby po přestavbě z roku 1769. Dům je nárožní dvoupatrový. Zvalbenou mansardovou střechu prolamuje segmentově ukončený zvlněný vikýř s oválným okénkem; přístavek je zastřešen valbou. Pod kordonem jsou tři renesanční kamenné erby.“[1] 

Kanovnický dům

Právě tyto erby dokumentují historické poslání tohoto domu a jiných na severní straně náměstí. Jednalo se o kanovnické domy. Kanovnické domy v Praze jsou od středověku do současnosti zčásti dochované obytné domy obývané kanovníky, děkany i jinými preláty Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Dodnes na fasádách vidíme znak zlatého břevna v černém poli – znak arcibiskupství pražského, které označovaly domy kanovníků.

Tři polychromované erby renesanční erby na domě č.p. 58/14 připomínají i konkrétní historické osobnosti. Jsou sem umístěné druhotně, původní místo není známé. Jedná se o krásné barevné provedení heraldické památky, která stojí za prohlédnutí zblízka.

Nejvýše je umístěn erb arcibiskupa Zbyňka II. Berky z Dubé a Lipé O.Cr. Byl to katolický duchovní, 10. arcibiskup pražský (1592–1606) a 25. velmistr řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Zbyněk Berka pocházel ze známého českého rodu Ronovců. Byl v pořadí třetím mužem, který spojil personální unií úřady arcibiskupa pražského a velmistra Křižovníků s červenou hvězdou. Řád fungoval jako hlavní finanční opora pražského arcibiskupství zchudlého v době husitských nepokojů, a to až do roku 1694. Toto postavení odráží i jeho erb. V středním čestném štítku je jeho rodový erb – ostrve,[2] v 1. a 4. poli je znak Křižovníků s červenou hvězdou a 2. a 3. poli je znak arcibiskupství pražského - úřadu arcibiskupa.

Erby

Vlevo dole pak vidíme znak arcibiskupství pražského. Vpravo je zajímavý erb. V modrém štítu je zobrazen muž stojící za šedým pahorkem, na rameni drží rybu, která je prostřelena šípem. Jednalo se o rodový erb Albínů z Helfenburka. Slávu, původně poddanského rodu u Rožmberků, založil Václav Albín z Helfenburka, který v roce 1522 vstoupil do rožmberských služeb a poté, co se stal kancléřem Rožmberků, byl spolu se svými syny Tomášem a Janem povýšen do šlechtického stavu. Jeho první syn Tomáš Albín z Helfenburka (zemřel 1575) sloužil Vilémovi z Rožmberka, kterého doprovázel na cestách a byl jím vysílán i na diplomatické mise. Po smrti své manželky vstoupil do duchovního stavu, poté co vystřídal řadu církevních funkcí, byl roku 1574 zvolen olomouckým biskupem. Mezi jinými církevními úřady zastával i funkci arcijáhena Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, proto jeho erb vidíme i na kanovnickém domě. S duchovním světem Hradčan byla spojena i dcera  Tomáše Albína - Žofie Albínka z Helfenburka, která se stala roku 1600 významnou abatyší kláštera sv. Jiří, v úřadu nahradila zemřelou Juditu z Eibenstolu. Korunovala dvě soudobé české královny: roku 1616 královnu Annu Tyrolskou, manželku císaře Matyáše, a roku 1627 pak Eleonoru, choť Ferdinanda II. A nakonec byl duchovním i syn Tomáše Albína - Václav - zastával funkci probošta ve Staré Boleslavi,  později děkana na Vyšehradě, byl i kanovníkem zdejší kapituly sv. Víta, proto není vyloučeno, že erb je jeho.[3]

Severní část Hradčanského náměstí

Je vidět, že smrt zcela jistě hluboce milované manželky Tomáše Albína znamenala pro celou rodinu velký duchovní zlom. Rod však vyhasl kolem roku 1630 ve víru třicetileté války. Ale na Hradčanském náměstí nám je jejich erb bude připomínat do doby, dokud budeme jejich heraldickou památku zachovávat.

 

[1] https://www.pamatkovykatalog.cz/kanovnicky-dum-15542192

 

[2] Obecná heraldická figura, již tvoří sukovitý kmen s pahýly po osekaných větvích. Ten sloužil jako jednoduchá forma žebříku při zlézání nepřátelských hradeb.

[3] MALÝ, Jakub,  Vlastenský slovník historický,  Praha, 1877, s. 945. https://cs.wikisource.org/wiki/Vlastensk%C3%BD_slovn%C3%ADk_historick%C3%BD/Alb%C3%ADn_z_Helfenburka

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 25.2.2024 18:41 | karma článku: 12,20 | přečteno: 214x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 0 | Přečteno: 43x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,81 | Přečteno: 291x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 282x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Lesy chce předat mnichům bez soutěže. Smlouvu nachystal starosta předem

28. dubna 2024

Premium Mohlo to být jedno z rozhodnutí, jakých města jako osmitisícové Milevsko udělají ročně stovky....

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 16,53
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik