Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Schwarzenbergové (…) patří k štváčům, kteří nám obzvláště škodili (…) – hrobka Třeboň

Dovolil jsem si vybrat pasáž z dopisu R. Heydricha Martinu Bormannovi, která ilustruje absurditu údajných protičeských nacistických postojů obou větví rodu Schwarzenberg - příběh jejich třeboňské hrobky. 

Dovolil jsem si, jako nadpis článku vybrat pasáž z dopisu R.Heydricha Martinu Bormannovi, která ilustruje absurditu údajných protičeských nacistických postojů obou větví rodu Schwarzenberg.

Snad nejvíce ilustrativní je konfiskace a nucená správa majetku obou větví Schwarzenbergů a zejména hrobky v Třeboni.[1]Konfiskace ČS státem v roce 1947 a konfiskace gestapem v Linci 17.8. 1940.[2] O majetek se v roce 1940 hlásil „výkvět“ Třetí říše, a to nejvyšší říšský lovčí Herman  Göring, Gauleiter francké župy Julius  Streichel, ale i Gauleiter župy Oberdonau August Eigruber. Spor o správu zabavených schwarzenberských majetků vyřešil Hitler rozhodnutím, jímž celý majetek svěřil župě Oberdonau, zatímco odlehlý zámek Schwarzenberg získala župa francká. [3] Přičemž Adolf Schwarzenberg z hlubocko krumlovské větve i Karel VI. Schwarzenberg z orlické větve byli známí svou významnou podporou ČS státu.

Třeboňská hrobka primogenitury Schwarzenbergů

Vše dopadlo i na hrobku v Třeboňském parku. Rodinná tradice je pro každou rodinu velmi důležitá. Místo, kde lze zapálit svíčku a zavzpomínat na své zesnulé rodiče, děti a jiné příbuzné. Odebrání hrobky, místa posledního odpočinku rodin, které se dělo v dobách totalitních režimů, je v našem civilizačním okruhu navýsost ostudné. I takový byl příběh třeboňské hrobky.

„Hrobka hlubocko-krumlovské primogenitury knížecího rodu Schwarzenbergů (orlická sekundogenitura má hrobku na Orlíku), je impozantní a skvostnou stavbou z 19. století. Najdete ji uprostřed anglického parku. Místo posledního odpočinku v ní našlo na 26 příslušníků významné jihočeské šlechtické rodiny, jejíž české kroky započali právě nedaleko hrobky, na hrázi mezi rybníky Svět a Opatovický, kde byl tehdejší hrabě Jan Adolf I.  ze Schwarzenbergu uvítán roku 1662 při vjezdu do svého prvního českého panství – Třeboně.

Původní projekt nové hrobky navrhl významný rakouský architekt Friedrich Schmidt. Nebyl ale dostatečně obeznámen s problematickou podloží, proto jej podle místních podmínek upravil knížecí stavitel Damasius Deworetzky.

Stavba započala roku 1874 vybudováním složitého systému odvodnění vlastní hrobky, zapuštěné pod úrovní terénu. Novogotická stavba ve tvaru pravidelného osmiúhelníku je dvoupodlažní. Prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli, byl vyzdoben oltářem, který zhotovil sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. Zvláštností hrobky je oltář, který je i v kryptě situován na jih.

V hrobce je umístěno 26 rakví. Těla jsou nabalzamovaná a uložena v dvouplášťových rakvích.

Hrobka Třeboň

V roce 2009 Ústavní soud ČR dospěl k závěru, že jakožto místo posledního spočinutí, je hrobka pod ochranou ústavního práva na rodinný život a rozhodl o navrácení hrobky do tzv. ležící pozůstalosti Adolfa Schwarzenberga. V rámci příslušného dědického řízení byl ustanoven správcem pozůstalosti týkající se hrobky pan Karel Schwarzenberg. Od listopadu 2021 je hrobka po předání NPÚ ve správě Nadačního fondu Schwarzenberská hrobka v Domaníně, kterou k tomuto účelu založili Karel Schwarzenberg a jeho nevlastní sestra Elisabeth Pezoldová, rozená Schwarzenbergová. Nadační fond hrobku spravuje, stará se o ní a pořádá zde prohlídky i drobné koncerty v horní kapli. Veškerý výnos jde na opravy a správu hrobky.“[4]

Heydrichův dopis z 18.5. 1942 Martinu Bormannovi praví, že "Schwarzenbergové (…) patří k oněm intelektuálním štváčům, kteří nám s využitím svých německých jmen a šlechtických kontaktů obzvláště škodili, zvláště pokud jde o špionáž. (…) Předmět, kterým zdůvodňuji svůj výnos, je ono prohlášení věrnosti, které tito aristokraté 17. září 1938 adresovali jménem české šlechty Benešovi."[5]

 

 

[1] Jednalo se o majetek Karel VI. Schwarzenberga z orlické sekundogenitury (otec p. Karla Schwarzenberga) a Adolfa Schwarzenberga z hlubocko krumlovské primogenitury.

[2] BUBEN, Milan, Česká zemská šlechta. Schwarzenberkové. Primogenitura. Střední Evropa, 1995, č. 54–55, s. 115.

[3] SCHWARZENBERG, Karel Jan, Knížecí život. Rozhovor s Karlem Hvížďalou, Praha, 2008, s. 20–21

[4] https://schwarzenberska-hrobka.cz/historie-hrobky/ , https://schwarzenberska-hrobka.cz/

[5] HULÍK, Martin, S německým jménem a českým osudem. Obnovená tradice, 2003 (orig. in Český zahraniční časopis POLYGON, číslo 5, říjen 2002, s. 46-53), roč. 14, č. 28, s. 36

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 18.11.2023 19:33 | karma článku: 24,58 | přečteno: 1116x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,12 | Přečteno: 293x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 20,78 | Přečteno: 801x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,30 | Přečteno: 138x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 302x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 194x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 17,52
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik