Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Od domu U tří růží k paláci Pernštejnů – Anna Maria Manrique de Lara y Mendoza

Vysoko nad malostranskými domy stál Pernštejnský palác (dnešní Lobkowiczký), kde se mnohdy erotické potěšení proměňovalo v politický nástroj. Hovoříme zejména o Anně Marii Manrique de Lara y Mendoza mladší

 

Minule jsme si vyprávěli příběh Jeronýma Makovského a jeho příbuzných, kteří v domě U tří růží provozovali  noční veselí a zábavu bez jiných cílů. Mimochodem tím pravým domem U tří růží, který vlastnil Makovský je dnešní dům na Valdštejnském náměstí č.p. 163/2.

Dům U tří růží, Valdštejsnké náměstí 2

Ale vysoko nad malostranskými domy stál Pernštejnský palác (dnešní Lobkowiczký), kde se mnohdy erotické potěšení proměňovalo v politický nástroj. Hovoříme zejména o Anně Marii Manrique de Lara y Mendoza mladší (kolem 1570 – nejpozději 1636), která byla jedinou dcerou španělského dvořana na císařském dvoře Juana Manrique de Lara a Dorothei Colonny z Felsu. Narodila se ve Vídni, kde se také dne 3. února 1587 provdala za svého bratrance Jana V. z Pernštejna, syna Vratislava II. z Pernštejna a Marie Manrique de Lara y Mendoza.

Domovní znamení tří růží

Po smrti Jana V. z Pernštejna, který padl na uherském bojišti v nekonečných tureckých válkách žila v Pernštejnském paláci spolu se svou tchyní a jejími dcerami.

Spolu s ostatními ženami z pernštejnského rodu vytvářela tzv. Pernštejnský salón. Tak historici nazvali patrně nejdůležitější centrum španělské a tedy i katolické politiky na císařském dvoře v Praze – samozřejmě po španělském velvyslanectví. Scházela se zde česká katolická šlechta, španělští velvyslanci se svými dvory, hodnostáři císařského dvora a významní zahraniční návštěvníci. Kromě politiky byl pernštejnský salón také centrem renesanční kultury ovlivněné iberským poloostrovem a milostných dobrodružství. Nejznámějšími ženami tohoto salonu byly Marie Manrique st, její snacha Anna Marie Manrique ml. a pozdější „první dáma království“ Polyxena z Lobkovic (rozená z Pernštejna), dcera Marie Manrique st. Po smrti Vratislava II. z Pernštejna sice začal velmi rychlý majetkový úpadek rodu, ale Pernštejnové zůstali až do smrti posledního člena rodu jednou z hlavních opor Madridu v Českém království.

Anna Marie byla matkou posledního mužského člena rodu Pernštejnů Vratislava Eusebia a po smrti svého manžela na bojišti se stala důstojnou vdovou jednoho z nejvýznamnějších rodů v království, jejíž život se proplétal s císařským dvorem v Praze a jeho politikou a intrikami. Byla duchaplnou, vzdělanou ženou znalou cizích jazyků, které nebylo cizí potěšení z pozornosti mužů, a která velmi ráda konverzovala o nejrůznějších tématech, včetně politiky. Patrně není divu, že okouzlila i Karla z Liechtensteina. Karel byl politik, diplomat a schopný hospodář. Císař Rudolf II. ho jmenoval nejvyšším hofmistrem. V tomto úřadě se dostal do centra pražského dvora a disponoval množstvím zákulisních informací. Před příchodem do Prahy konvertoval ke katolictví, byl ženat s Annou Marií Šemberovou z Boskovic, díky jejímu majetku získal rozsáhlé statky na Moravě, se kterými se mu dařilo úspěšně hospodařit a vytvořit si tak majetkovou základnu pro svou pozdější kariéru u dvora. Později ho ve službách krále Matyáše a císaře Ferdinanda II. čekala oslnivá budoucnost, knížecí titul, knížectví Opavské a Krnovské. Právě on se stal faktickým zakladatelem knížecího rodu Lichtensteinů.

Ale v době jeho seznámení s okouzlující  Annou Marií Manrique byl ještě na počátku svého vzestupu. Po příchodu do Prahy se mladý a schopný katolický konvertita velmi rychle dostal do pomyslného hledáčku papežských a španělských zájmů v Praze reprezentovaných papežským nunciem a španělským velvyslancem. Snažili se ho dostat do svého vlivu, kterým byl v mnohém opozicí vůči politice císaře Rudolfa II. Návštěvy Karla v Pernštejnském paláci byly proto velmi vítány. Velmi brzo se zdvořilostní návštěvy Karla změnily v erotickou fascinací Annou Marií, a tak u ní trávil doslova dny a patrně se velmi zamiloval. Karel nehleděl na svou manželku Annu z Boskovic, ani na názory šlechtické společnosti, kterou tento vztah pohoršoval – byla podváděna žena z prastarého moravského rodu, a to doslova na očích dvora. Anna Marie se stala ženou, která v zájmu papežského nuncia získávala od Karla důvěrné informace o císařském dvoře a krocích Rudolfa II. a dost pravděpodobně i stála za některými kroky Lichtensteina. Konala tedy z pohledu církve Boží dílo a sloužila jako věrná dcera církve papežskému stolci. Proto ze strany církve nebylo činěno žádných námitek vůči tomuto vztahu. Nicméně po čase se císař dozvěděl, že se tajnosti dvora vyzrazují v Pernštejnském paláci a i skandál nabýval pro Lichtensteina již příliš velkých rozměrů, které ho poškozovaly, a tak musel na čas opustit úřad nejvyššího hofmistra a stáhl se z veřejného života.

Samotná Anna Marie se později provdala za papežského komořího a maltézského rytíře Bruna z Mansfeldu. Mj. prvního významného příslušníka rodu Mansfeldů v Českém království, jehož potomci Colloredo-Mansfeldové dodnes drží zámek Dobříš, který zakoupil Bruno roku 1630 od císaře Ferdinanda II. Bruno pocházel z rodu původem z Durynska a Saska, na dvoře Ferdinanda II. a jeho předchůdce Matyáše zastával mj. úřad vrchního lovčího. Původně evangelík konvertoval ke katolictví, a tak sňatek byl opět v zájmu papežského stolce, který ve spojení Anny Marie a mladšího Bruna viděl posílení katolictví. Ke sňatku došlo roku 1608 a z manželství se narodila dcera Marie Anna Františka (* 1625; † 8. září 1654), která se 17. ledna 1627 ve Vídni provdala za císařského vrchního stájníka hraběte Georga Achaze II. z Losenstein-Gschwendtu. Roku 1608 Anna Marie opouští navždy Prahu a umírá roku 1636 ve Vídni. Za místo jejího posledního odpočinku bývá někdy považován kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši (hrobka Colloredo-Mansfeldů), ale spíše odpočívá ve Vídni, ve městě, kde se narodila i skončila svou pozemskou pouť.

Anna Marie Manrique de Lara je často nazývaná nejznámější kurtizánou své doby v rudolfínské Praze, ale nemyslím si, že je to spravedlivé označení. Její mužští doboví souputníci sloužili zájmům různých stran i na poli válek a získávali za to vavříny, ona jako žena sloužila také zájmům španělsko-katolické strany dle možností, které byly limitovány dobou a dobovým vnímáním jejího pohlaví, proto označení kurtizána je v jejím případě zbytečně hanlivé.  

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 19.3.2022 13:06 | karma článku: 14,85 | přečteno: 364x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 16,29 | Přečteno: 179x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,91 | Přečteno: 324x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,90 | Přečteno: 923x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 145x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 311x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Havaroval vrtulník prezidenta Íránu Raísího, vracel se z Ázerbájdžánu

19. května 2024,  aktualizováno  15:53

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího a hovoří o...

Změnila se koncepce péče o válečné veterány. Chybí ženský prvek, stěžují si

19. května 2024  15:49

Minulý rok představila ministryně obrany Jana Černochová se šéfem odboru pro válečné veterány a...

Řidič na Lounsku narazil do stromu, ve zničeném vozidle zemřel

19. května 2024  15:25

Náraz do stromu nepřežil v neděli ráno u Staňkovic na Lounsku řidič osobního auta. V autě cestoval...

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 16,86
  • Průměrná čtenost 905x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik