Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Železný hrabě a rytíř z Hořovic

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. 

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tamní zámek je proslulý tzv. sluneční bránou v zámeckém parku z dílny Matyáše Bernarda Brauna, méně známé je pak výjimečné prolamované mřížové ohrazení čestného dvora. Pilíře ohrazení byly taktéž vyzdobeny sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, výjimečnost spočívá ve zdůraznění ženských postav antických dějin, jistě se k této památce ještě vrátíme.

Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. Hořovické železárny[1]jsou sice především spojeny s Friedrichem Wilhelmem knížetem z Hanau, ale u základu jejich významu a rozvoje stála hrabata Bruntálští z Vrbna, předchozí majitelé hořovického panství. Konkrétně hrabě Rudolf Bruntálský z Vrbna (1761- 1823). Rudolf mj. odjel na tříleté studium do Banské Štiavnice, kde byla báňská akademie Kaiserliche königliche Bergacademie. Při studiích navštěvoval různé doly a zajímal se o jejich práci. V rámci svého vzdělávání se nebál ani vyzkoušet si „černou práci“ přímo v dolech. Při své praxi si prošel prakticky všemi odděleními důlních děl [2] . Nyní jsme se konečně dostali k železnému rytíři našeho příběhu. Právě v Bánské Štiavnici se hrabě seznamuje s Václavem Rosenbaumem (1753-1833), který taktéž studuje na hornické akademii, je synem horníka z Jáchymova, ale přes stavovské rozdíly mezi oběma muži vzniká celoživotní přátelství a společný zájem o rozvoj železáren na hořovickém panství. Rosenbaum v roce 1792 přijal pozvání svého přítele ze studií a přijíždí na hořovický zámek, v mezidobí se stal vynikajícím odborníkem v oblasti slévárenství. Komárenské železárny se stávají svědky nových experimentů ve slévárenském odvětví. Oba muži tehdy započali s novou technologií lití do pískových forem. Do té doby totiž používali postup, při kterém se lilo do hlíny. Komárenské železárny zažívají rozkvět. Václav Rosenbaum je za své celoživotní zásluhy 16.9. 1813 panovníkem povýšen do rakouského rytířského stavu.

Erb rytíře Rosenbauma na náhrobku

Památku na oba muže nyní najdeme na hořovickém hřbitově, i ve smrti jsou si blízko. Rudolf je pohřben v empírové rodové hrobce Bruntálských z Vrbna a hned vedle najdeme velmi zajímavý kovový náhrobek rytíře Václava Rosenbauma. Náhrobek ředitele komárovských železáren tvoří litinová urna na podstavci. Původní náhrobek nechaly jako vzpomínku na proslulého ředitele komárovských železáren roku 1835 zřídit jeho děti. Stávající objekt pochází z roku 1935, kdy byl podle návrhu Jeronýma Vítka vyroben v dílnách Státní průmyslové školy na Kladně. Jedná se o urnu na vysokém podstavci ve tvaru zužujícího se hranolu. Urna má jednoduchý kompaktní tvar. Po stranách je opatřena kovovými držadly, na vrcholku útvarem, připomínajícím plameny. Urna je dekorována nízkým reliéfem, znázorňujícím jednoduše pojatou postavu, v ruce držící ratolest a plamen. Stěny podstavce jsou opatřeny nápisy. Na východě je to pamětní nápis zemřelého Václava Rosenbauma, na západě záznam o zhotovení náhrobku.[3]

Celkový pohled na náhrobek

Budete-li mít cestu do Hořovic, tak neváhejte navštívit místní hřbitov, kde najdete mimořádný kovový pomník rytíře Václava Rosenbauma a hrobku hraběte Rudolfa Bruntálského, mužů, kteří stáli u zrodu proslulosti železáren v kraji Hořovického zámku.

 

[1] Hořovické knížecí železárny v Komárově – jinak též Mariina huť byly ve své době největšími železárnami v Čechách – produkovaly různé druhy kovoliteckých výrobků – prosluly především výrobou kamen a uměleckou litinou a dále ve stavebnictví. V činnosti tu bylo několik dřevěnouhelných pecí, poslední byla vyhašena až r. 1921 – vůbec jako poslední v Čechách. Z produkce železáren je i tzv. Hanavský pavilon na pražské Letné.

[2] LORENCOVÁ, Ivana – LABOUTKOVÁ, Irena. Rudolf hrabě z Vrbna – šlechtic, podnikatel, diplomat, vědec a mecenáš umění. In: Šlechtic podnikatelem - podnikatel šlechticem: šlechta a podnikání v českých zemích v 18.-19. století. Ostrava, 2008. s. 130-131

[3] Objekt je kulturní památkou od roku 1953.

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 21.8.2021 20:38 | karma článku: 17,85 | přečteno: 400x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik