Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyrovnávali v Itálii s epidemií moru – před 672 lety – aktuálně ke koronaviru

Pandemie koronaviru, epidemie. Uzavřená města. Jak čelily italské obce výzvě 14. století, moru? Buďme optimističtí prosím, lidé to zvládli i tehdy a vše samozřejmě zvládneme i dnes.

Roky 1347/1348 byly nazývány dobou Velkého umírání. Dýmějový a plicní mor změnily Evropu navždy, změnily mentalitu, nazírání na sebe i svět, proměnily umění. Dnes přichází koronavirus, ale lidé v roce 1348 (a pozdějších letech) čelili s minimem prostředků a znalostí něčemu daleko horšímu, jak se s tím vyrovnala tehdejší městská správa vyspělých italských komun? Je dosti dobře zdokumentován příklad Pistoie. Pistoia v toskánském kraji bylo tehdy svobodné město, suverénní území blízko Florencie. Městský stát kupců a řemeslníků.

Rada města přijala první kontrolní opatření na jaře roku 1348, kdy započalo velké umírání v okolních městech a začaly přicházet první zprávy o děsivých událostech toho roku. V Pistoii se nám dochovala tzv. Ordinamenta sanitatis, která byla zaznamenána notářem Simonem Bonaccursim. Ucelený celek sanitárních předpisů z roku 1348. Je to vzácný historický doklad té doby a situace ve městě v tom temném létě Černé smrti.   

Rada města vypozorovala, že se nákaza šíří lidským kontaktem s nemocnými a také věcmi, které měli nemocní u sebe či na sobě. Snažila se tedy omezit pohyb do města a získat kontrolu nad pohybem a místem nemocných a nakládání s ostatky. Byly přijaty zákazy vstupu, povinnosti nahlašovat podezřelé z nákazy (kdo vypadal „choře“), byly vyháněné osoby mimo usídlené sociální skupiny (tuláci a žebráci, byla zakázána pouliční prostituce a vystoupení kejklířů). Byl zaveden přísný zákaz cestování do zamořených oblastí Luccy a Pisy, byl zaveden zákaz přijímat hosty z infikovaných oblastí. Byly posílený hlídky ozbrojenců, které strážily hradby a brány, aby se nikdo nepovolaný nevkradl do města. Byl vydán přísný zákaz dovozu i vývozu látky a sukna a ložního prádla. Nedodržení pravidel bylo trestáno pokutami.

Bylo nařízeno, že hroby musejí být hluboké nejméně dva  a půl lokte, mrtvoly se nesměly vozit do města a musely být přepravovány v pečlivě uzavřených rakvích. Smuteční hosté pohřbů se nesměli dotýkat mrtvého, ani pozůstalých ani vkročit do domu smutku.

Taktéž je zajímavé, že se rada města snažila jednoduchými způsoby bránit panice, a to zákazem zvonění kostelů při pohřbech („aby v nemocných zvuk zvonu neprobudil strach“), mohly zvonit jen farní kostely a kostely žebravých řádů, ale jen jednou a decentně. Platil také zákaz nošení smutečního šatu (s výjimkou vdov po krátkou dobu). Opět zde byly pokuty pro věžníky a pozůstalé.

Ohledně potravin – řezníci museli připravovat maso pečlivě a v domě řezníků nesmělo být nic hnijícího či zkaženého. Na vše dohlížel cech řezníků. Nesměly se dovážet žádné nahnívající či zkažené potraviny.

Veškeré pokuty byly ukládány nejen provinilcům, ale i příslušným úřadům. Dědictví bylo zajištěno až do zaplacení pokuty.

Je důležité vědět, že městská rada dbala na dodržování zákonnosti, zde bylo vidět živé dědictví antického Říma a víra v účinek práva v dobách chaosu. Bohužel nemoc začala díky úmrtím radních způsobovat nemožnost hlasování dle ustálených pravidel, a tak 8.8. a 27.6. bylo usnesením Rady města sníženo kvorum nutné pro hlasování a počet radních ve velké radě a výborech, aby bylo možné hlasovat. Mnohdy i o polovinu, ale stále bylo konáno na základě usnesení a zmíněných sanitárních regulí.

Městu se nakonec staly osudnými výjimky, které bylo možné udělit Městskou radou pro určité osoby – služebně cestovat na území infikovaných oblastí a vracet se z nich, přes tyto osoby patrně nakonec nákaza pronikla do města a započala své smrtelné dílo, kdy se obyvatelstvo města snížilo o desítky procent. Úspěch by snad měla naprostá izolace města s rizikem hladomoru a hospodářského zhroucení a drastické omezení práv měšťanů, ale i tak si kapénková infekce mohla najít svoji cestu. Samozřejmě zde byla naprostá neznalost o příčinách moru.

Boj s morem roku 1348 bez jakýchkoliv předchozích zkušeností byl vlastně obdivuhodný. Městské rady a množství dalších osob zápasily s následky nemoci velmi obětavě a s pomocí zdravého rozumu (spíše než rad bezradných lékařů) a pozorováním byly schopny zavádět opatření, která někdy používáme dodnes – karanténa byla poprvé užita v Dubrovníku (Raguse) v roce 1377. Bez znalostí příčin a účinných léčiv byl boj velmi těžký, snad i nemožný.

O to více však v dnešní době není místo pro neadekvátní reakce. V porovnání s radami městských států 14. století máme k dispozici pro tehdejší lidi neuvěřitelné množství obranných prostředků vůči epidemiím, které by nám tehdejší městské rady mohly jen závidět a jistě zvládneme i tuto dnešní situaci. 

 

Zdroj: Černá smrt v Evropě, Klaus Bergdolt, Vyšehrad, 2002

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 27.2.2020 12:50 | karma článku: 23,56 | přečteno: 1315x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik