Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtictví Vladimíra Iljiče Lenina-Uljanova

27. 04. 2017 13:50:48
V posledních dnech vzniká množství článků o V. I. Leninovi. Dobrých i méně zdařilých. Žádný však dostatečně neosvětluje méně známou stránku života V.L. Lenina a jeho otce. Jeho šlechtictví po otci.

Otec V. I. Uljanova-Lenina Ilja Nikolajevič Uljanov (18311886) byl velmi úspěšným pedagogem a vysokým úředníkem školství ve svém regionu, za života dosáhl množství poct a byl taktéž dekorován vysokými občanskými řády.

Ukončil studium Astrachanského gymnázia se stříbrnou medailí, stejně tak končí jako eminenter matematicko fyzikální fakultu Imperátorské Kazaňské univerzity a buduje kariéru od učitele až k funkci státního rady. Stěží si tehdy mohl představit, že všichni jeho synové Vladimír (studoval právnickou fakultu Imperátorské Kazaňské univerzity, právník) , Alexandr (studoval matematicko-fyzikální fakultu Sankt Petersbursgské univerzity, vědec biolog) , Dimitrij (studoval medicinskou fakultu Univerzity v Tartu- dnešní Estonsko, lékař) i dcera Marie (studovala v Bruselu i na pařížské Sorbonně, učitelka) vymění slibnou kariéru za členství v teroristické organizaci Národní vůle a později v bolševické straně. Skoro všechny jeho děti ukončily gymnázium s vyznamenáním a stejně tak byly oceňované i na vysokých školách (zlaté a stříbrné medaile). Bohužel však nebyly výjimkou v tehdejší ruské říši. Velké procento členů tehdejších teroristických a násilných politických organizací se rekrutovalo z prostředí mladých absolventů vysokých škol a gymnázií, množství z nich byly i potomky vysokých úředníků, důstojníků a šlechty.

Ilja Nikolajevič postupně dosahuje funkce inspektora a později ředitele národních škol Simbirské gubernie a jeho kariéra vrcholí jmenováním skutečným státním radou, a to 26.12. 1874. Dosahuje tak zcela mimořádné státní hodnosti. Skutečný státní rada je od roku 1724 až do roku 1917 na úrovni generál majora v armádě a kontra admirála ve válečném loďstvu. Hodnost je spojena s právem nosit příslušnou uniformu a udělením dědičného šlechtického titulu (prosté šlechtictví). Stejně tak je postupně i dekorován Řádem sv. Anny III. stupně, Řádem sv. Stanislava II.stupně, Řádem sv. Stanislava I. stupně, Řádem sv. Vladimíra III. stupně. Řádem sv. Vladimíra je dekorován v roce 1882, od roku 1900 je udělení řádu III. stupně spojeno s udělením šlechtictví.

Pro Vladimíra Lenina bylo důležité udělení dědičného šlechtictví otci spojeného s Řádem sv. Vladimíra III. stupně, protože se jako syn narodil (1870) před jmenováním otce skutečným státním radou (1874). Pro šlechtictví spojené s funkcí skutečného státního rady bylo vyžadovalo schválení panovníkem pro děti narozené před jmenováním, což se nestalo.

Jeho děti tedy měly nárok na prosté šlechtictví (bez titulu). Vladimír se v úředních dokumentech za trvání monarchie často podepisoval jako šlechtic V.I. Uljanov. Podle všeho nepoužívali žádný erb, o který snad ani nebylo zažádáno, nebyli ani zapsáni v soupisu šlechty domovské gubernie.

Pro zajímavost je možno doplnit, že v Ruském impériu žili i staré šlechtické rody Uljanových (nebyli příbuzní s V. I. Leninem) a Leninových. Leninové jako potomci jenisejských kozáků obdrželi šlechtictví za zásluhy v bojích o Sibiř (okolí řeky Leny) již v 17.století. Je možné, že Vladimír používal krycí jméno Lenin odvozené od tohoto rodu (prokazatelně ho někteří potomci rodu Leninů podporovali a znal se s nimi).

Tolik tedy malé doplnění k dle mého málo známé stránce života V. I. Lenina a jeho otce, kdy se V.I. Lenin proslavil jako jeden z bořičů státu, který jeho otec tolik ctil, a kde dosáhl mimořádných zásluh.

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 27.4.2017 13:50 | karma článku: 24.37 | přečteno: 925x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Modrá krev jako čaj o páté – recenze pořadu ČT

Osmidílná série, která nás na ČT provede "našimi" šlechtickými ​rody aspiruje na encyklopedii, je tomu skutečně tak?

25.2.2017 v 13:22 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 1234 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Angličtí šlechtici z Bohnic

Bohnice jsou mimo svou nemocnici nebo velké sídliště spojení i s anglickým rodem Osborne of Osborne House z hrabství Derby, a to přímo osudově.

11.2.2017 v 19:04 | Karma článku: 21.04 | Přečteno: 503 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Řád přátelství není nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince

Mnohokrát jsme četli, že pan Donald Trump chce za ministra zahraničí pana Rexe Tillersona - nositele Řádu přátelství, prý obdržel nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince, je to však opakovaný mýtus. Není to nejvyšší řád pro cizince

3.2.2017 v 14:51 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 374 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Foo Fighters – Best Of You

Foo Fighters je americká rocková kapela, kterou v roce 1995 založili Dave Grohl, Nate Mendel, William Goldsmith a Pat Smear. Pojmenovali se podle výrazu z druhé světové války označující neidentifikovaný létající předmět.

27.6.2017 v 4:32 | Karma článku: 4.17 | Přečteno: 96 |

Eva Šamánková

Dlouhé noci v cizím světě

Mládí. Je krásné a opojné, nabízí bezpočet možností a otevřených dveří. Dospívání ale znamená i zmatek, tápání, hledání a nepočítaně různě hlubokých jizev...

26.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 123 | Diskuse

Karel Sýkora

Moudrý citát XCVIII.

Norbert Elias byl německý filosof a sociolog, jehož hlavní práce O procesu civilizace (Über den Proze der Zivilisation) se soustředila na vztah mezi mocí a chováním.

26.6.2017 v 10:23 | Karma článku: 4.70 | Přečteno: 146 |

Karel Sýkora

Evangelium rodu Abrahamova: Iluze nezralé lásky

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

26.6.2017 v 8:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 |

Stanislav Wiener

Muzikál Mýdlový princ - geniální, vtipný, nejlepší

Včera večer jsem měl příležitost zhlédnout muzikál Mýdlový princ, který jsem celé dva roky nechával tak nějak bez povšimnutí, protože jsem ho bral jen jako další muzikál v řadě. Bože, jak jsem se mýlil!!!

25.6.2017 v 12:32 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 761 | Diskuse
Počet článků 73 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1308
Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.