Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řády a šlechtictví Heinricha Mattoniho

22. 01. 2017 11:31:49
Před nedávnem proběhl v České televizi seriál Já, Mattoni. S delším odstupem bych rád upozornil na pochybení tvůrců seriálu, které se týkalo udělených vyznamenání p. Mattoniho a přiblížil udělený šlechtický titul.

Heinrich Kaspar von Mattoni (císařský rada, člen c.k. rakouské rady pro železnici, majitel panství Gießhübl-Sauerbrun (podnikatel a průmyslník z Karlových Varů v Čechách) byl za svého života několikrát poctěn v rámci Rakousko-Uherské monarchie a i v cizině udělením šlechtického titulu a řády a vyznamenáními.

Předně obdržel titul šlechtic (Edler von), majestátem z 3.1. 1890. Tento nejnižší stupeň šlechtictví v tzv. rakouské části monarchie -Předlitavsku (Uhersko – Zalitavsko - mělo poněkud jiný systém šlechtických titulů) byl vytvořen ke konci vlády Ferdinanda III a svůj význam nabyl za reforem Marie Terezie a Jozefa II. V rámci vytváření profesionálního úřednického aparátu a pravidelné moderní armády byli tímto titulem odměňování úředníci po určitém čase bezchybné služby, stejně tak i vyšší důstojníci po určitých letech služby v armádě (povětšinou při dosažení odchodu do penze), v době válek, i v době první světové války, titul obdrželi i velící důstojníci za mimořádné činy na bojišti, udělení titulu bylo spojeno i s udělením některých vysokých státních řádů (tzv. řádové šlechtictví). Zde musím poznamenat, že p. Mattoni, ani jeho potomci již nikdy nebyli povýšení do vyššího šlechtického stavu a zůstal jim tento titul, tento titul v žádném případě nebyl vstupenkou do tzv. vyšší šlechtické společnosti, a to ani v rámci karlovarského regionu ač se nám nyní může zdát opak.

Šlechtic neměl nárok na titul, pouze na předložku z (něm. von), ovšem mohl získat i tzv. čestný titul (Ehrenwort) „šlechtic“ („Edler“). Čestný titul šlechtic mohl být vložen spolu s předložkou z mezi křestní jméno a příjmení (např. Heinrich Mattoni se po se zisku toho titulu mohl psát Heinrich Edler von Mattoni) nebo spolu s přídomkem (mohlo se jednat i o fiktivní místo) za příjmení (např. Heinrich Mattoni se po zisku čestného titulu a přídomku mohl psát Heinrich Mattoni Edler von „Mattonistein“ – přídomek je pouze příkladný, p. Mattoni jej nezískal, získal šlechtictví a čestný titul Edler von bez přídomku).

Erb prostého šlechtice se vyznačoval prostou korunkou na přilbě a šlechtic měl právo užívat pouze jednu turnajskou přilbu na štítě. Jako oslovení se používalo „Vaše Urozenosti“.

Pan Mattoni navíc za svůj život dostal 4 významná vyznamenání resp. řády:
- Řád svatého Řehoře Velikého. (L'Ordine Equestre Pontificio di San Greogorio Magno (Ordine di S. Gregorio Magno – řád svatého stolce), Řád Františka Josefa I. - komturský kříž (Franz Joseph Orden Komturkreuz – domácí rakouský řád), Mariánský kříž řádu německých rytířů (Marianerkreuz – řádové vyznamenání Německých rytířů), Čestný kříž - Domácí řád rodu Lippe (Lippischer Hausorden – Ehrenkreuz- řád knížecího rodu Lippe).

Tvůrci seriálu se zde dopustili velké chyby. Napřed si p. Mattoni připne na sako něco, co vypadá jak Český šlechtický kříž, pak na stůl odloží dva řády na nákrčních stuhách, kdy ten první z nich by měl být Řád svatého Řehoře Velikého a místo toho je to nepovedená napodobenina Českého šlechtického kříže. Český šlechtický kříž je sice podobný řádu svatého Řehoře Velikého, ale Český šlechtický kříž (německy Böhmisches Adelskreuz) bylo rakouské vyznamenání, udělené císařem Františkem I dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže.

Česká šlechtická garda (Noblegarde) byla skupina 38 českých šlechticů, kteří doprovázeli a chránili císaře během jeho tažení na Paříž s ruskými spojenci, po porážce Napoleona I. v bitvě u Lipska. Na památku tohoto tažení byl zřízen a jednorázově udělen tento kříž všem 38 gardistům. Jedná se o první oficiální vyznamenání, které bylo uděleno pouze Čechům. Vzhledem k tomu, že bylo vyrobeno pouze 38 kusů, z nichž se dochovalo pouze několik, jedná se o jedno z nejvzácnějších českých vyznamenání. Toto vyznamenání skutečně obdržet nemohl, a to vzhledem k datu udělení, kdy ještě nebyl na světě. Tvůrci seriálu se patrně nechali zmást vizuální podobností řádů či věc podrobněji nestudovali.

Tolik tedy k oceněním p. Mattoniho a jeho šlechtickému titulu, kdy skoro sto let po zániku císařství již vymizelo povědomí o zaniklých řádech i titulech, které jsme si dovolil připomenout v souvislosti se seriálem Já, Mattoni.

Na závěr děkuji kolegovi JUDr. Tomášovi Tylovi PhD za upozornění na chybu v seriálu a obrazové podklady

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 22.1.2017 11:31 | karma článku: 19.61 | přečteno: 578x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Láska uprostřed zkázy Velké války

Posledně si mohl čtenář prohlédnout fotografie polních duchovních, zde předkládám pozornému a váženému čtenáři fotografie svatební a dojemné momentky dokládající vztah blízkých lidí ve stínu Války.

4.8.2017 v 23:43 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 673 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Unikátní kabinetky polních kurátů Velké války

Rád bych se se čtenáři podělil o tři kabinetky – fotografie z doby První světové války, kde jedna z nich je naprosto unikátní. Fota mi byla laskavě poskytnuta ze soukromé sbírky vojenských kabinetek p. Ivana Ivera Chudého ze SR.

1.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 760 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Šlechtictví Vladimíra Iljiče Lenina-Uljanova

V posledních dnech vzniká množství článků o V. I. Leninovi. Dobrých i méně zdařilých. Žádný však dostatečně neosvětluje méně známou stránku života V.L. Lenina a jeho otce. Jeho šlechtictví po otci.

27.4.2017 v 13:50 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 1119 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Modrá krev jako čaj o páté – recenze pořadu ČT

Osmidílná série, která nás na ČT provede "našimi" šlechtickými ​rody aspiruje na encyklopedii, je tomu skutečně tak?

25.2.2017 v 13:22 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 1302 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Zdeněk Sotolář

Kampak zmizeli rodiče?

Školy dnes úkoluje kdekdo. Teď se přidali také čeští zubaři. Novopečený prezident České stomatologické komory Roman Šmucler chce stomatologickou osvětu po učitelích.

16.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 21.93 | Přečteno: 695 | Diskuse

Martin Braun

Despacito - letní rozhlasový armaggeddon

Asi se najde jen sotva někdo, kdo tuhle hrůzu ještě neslyšel. Hraje všude. Kteroukoliv stanici naladíte, ozve se Despacito a to dokonce i na těch rockových.. A jak jsem se doslechl, podobný virus přepadl i Česko.

16.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 613 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby II.

Do Tróje se vracíme v poslední červencový den dávno poté, co svatá Markyta hodila srp do žita. Zato však Janoušková Markyta se ozvala a naplnila mě tak v horkém létě chladivou radostí.

16.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby I.

Letošní ročník dle tematického zaměření sluje Versailles. Koncerty budu řadit za sebou bez dalšího třídění. Půjdou tedy spojitě v čase, avšak látky mnoho, proto chystám dva díly.

15.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Tomáš Flaška

Za co se asi ti Rusové stydí?

Ruská kinematografie natočila velkofilm o připojení Krymu k Rusku. Úmyslně nepíši o anexi. Prý je to velkofilm s fůrou akcí, tanků, stíhaček, ba dokonce i milostný příběh se line jako nit skrz vítězný děj.

14.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1301
Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.