Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Vokolek – věrný zahradník baronky Sidonie Nádherné

2. 04. 2016 15:37:51
Zámek Vrchotovy Janovice je velmi znám především díky své poslední šlechtické majitelce Sidonii Amalii, svobodné paní Nádherné z Borutína, jejímu literárnímu salonu a krásnému parku. Ten zůstal zachován i díky panu Janu Vokolkovi.

Poslední šlechtičtí majitelé panství svobodní páni Nádherní z Borutína se parku hodně věnovali a na úpravách se zde podílel i významný rakouský dendrolog a krajinářský architekt Camillo Karl Schneider (1876–1951), který spolupracoval například s hrabětem Arnoštem Silva Taroucou (Průhonický park) a byl činný v rakousko-uherské dendrologické společnosti. Také několik let pracoval v Bostonu v Arnold Arboretum se světově známými dendrology (Sargent, Rehder, Wilson). Park byl tedy na vskutku špičkové evropské úrovni. Park má romantický charakter s důrazem na detaily – průhledy na zámek přes rybník a zátiší k posezení. Parkem také protéká potok, palouky jsou lemovány starými stromy a v zadní části parková úprava přechází v les.

Se zvláštní péčí a láskou se parku věnovala krásná paní Sidonie, konzultovala a osobně dohlížela na všechny úpravy parku, zvláště měla ráda azalky a rododendrony, jejichž výsadbu i osobně prováděla a často pracovala v parku spolu se zahradníky. Za ní se z parku stal skvost celého kraje, nevelký park rozlohou, ale velký svojí duší, kdy na každém kroku se lze setkat s osobností Sidonie Nádherné, překrásné ženy ve víru tragických dějin Střední Evropy.

Setkávala se zde s R. M. Rilkem, K. Krausem a dalšími významnými umělci ve stínu památných stromů, bohužel první předzvěst budoucích tragických událostí přišla již s prvorepublikovou pozemkovou reformou, kdy díky rozdělení velkostatku se přestávalo dostávat financí na údržbu parku, válečné události pak prohloubily chátrání parku. Pobyt vojsk SS a jejich kasárna s opravnou tanků, kráký pobyt Rudé armády po konci války a nakonec drancování místních obyvatel obce zámku i parku, kdy místní bezostyšně odcizili mobiliář a park používali jako zdroj palivového dřeva, dokončily dílo zkázy. Sidonie marně a možná i naivně vzdorovala, nakonec zlomená dramaticky opouští republiku v roce 1949 s pomocí Maxe Lobkowicze a o rok později umírá v anglickém Denhamu.

Zámek převzalo v roce 1950 Národní muzeum a umístilo zde své sbírky. Naštěstí jsou Vrchotovy Janovice příkladem, kdy se podařilo díky osvícené péči nadšených lidí zachránit ducha místa, a to doslova. O park od 80. let minulého století pečoval místní správce parku pan Jan Vokolek, muž velkého ducha a rozhledu, který ihned pochopil, že v parku je uložen skvost genia loci Sidonie Nádherné, obnova byla postupná a náročná, hodiny a dny studia původní podoby a měsíce a roky těžké práce v parku. Z usilovné práce tehdejší kastelánky zámku, pana Vokolka a někdy větší, někdy menší insitucionální podpory Národního muzea vykvetl park do své původní podoby. Pan Vokolek, velký obdivovatel paní Sidonie a jejího odkazu byl také jedním z neúnavných iniciátorů převozu ostatků baronky na rodinný hřbitov Nádherných v parku. I tento cíl se podařil. V roce 1999 se paní Sidonie Nádherná vrátila z exilu a spočinula ve svém milovaném parku vedle svých blízkých.

Dnes je pan Jan Vokolek na zaslouženém odpočinku v ústraní svého domova v Babicích u Mukařova. Věřím, že za tichých nocí vzpomíná, jak se v zámecké knihovně skláněl nad plány parku a vdechoval vůni rozkvetlých azalek pod okny zámku a přes rameno se mu možná tiše dívala i Sidonie. Kdo ví...........

Až navštívíte park, tak si vzpomeňte i na posledního věrného zahradníka paní Sidonie Nádherné. Jana Vokolka.

Více publikace: J. Kutová, J. Vokolek, Zámecký park ve Vrchotových Janovicích, Národní muzeum, Praha, 1999

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 2.4.2016 15:37 | karma článku: 18.04 | přečteno: 468x

Další články blogera

Ladislav Kolačkovský

Láska uprostřed zkázy Velké války

Posledně si mohl čtenář prohlédnout fotografie polních duchovních, zde předkládám pozornému a váženému čtenáři fotografie svatební a dojemné momentky dokládající vztah blízkých lidí ve stínu Války.

4.8.2017 v 23:43 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 673 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Unikátní kabinetky polních kurátů Velké války

Rád bych se se čtenáři podělil o tři kabinetky – fotografie z doby První světové války, kde jedna z nich je naprosto unikátní. Fota mi byla laskavě poskytnuta ze soukromé sbírky vojenských kabinetek p. Ivana Ivera Chudého ze SR.

1.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 760 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Šlechtictví Vladimíra Iljiče Lenina-Uljanova

V posledních dnech vzniká množství článků o V. I. Leninovi. Dobrých i méně zdařilých. Žádný však dostatečně neosvětluje méně známou stránku života V.L. Lenina a jeho otce. Jeho šlechtictví po otci.

27.4.2017 v 13:50 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 1119 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Modrá krev jako čaj o páté – recenze pořadu ČT

Osmidílná série, která nás na ČT provede "našimi" šlechtickými ​rody aspiruje na encyklopedii, je tomu skutečně tak?

25.2.2017 v 13:22 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 1302 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Zdeněk Sotolář

Kampak zmizeli rodiče?

Školy dnes úkoluje kdekdo. Teď se přidali také čeští zubaři. Novopečený prezident České stomatologické komory Roman Šmucler chce stomatologickou osvětu po učitelích.

16.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 21.93 | Přečteno: 695 | Diskuse

Martin Braun

Despacito - letní rozhlasový armaggeddon

Asi se najde jen sotva někdo, kdo tuhle hrůzu ještě neslyšel. Hraje všude. Kteroukoliv stanici naladíte, ozve se Despacito a to dokonce i na těch rockových.. A jak jsem se doslechl, podobný virus přepadl i Česko.

16.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 613 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby II.

Do Tróje se vracíme v poslední červencový den dávno poté, co svatá Markyta hodila srp do žita. Zato však Janoušková Markyta se ozvala a naplnila mě tak v horkém létě chladivou radostí.

16.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby I.

Letošní ročník dle tematického zaměření sluje Versailles. Koncerty budu řadit za sebou bez dalšího třídění. Půjdou tedy spojitě v čase, avšak látky mnoho, proto chystám dva díly.

15.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Tomáš Flaška

Za co se asi ti Rusové stydí?

Ruská kinematografie natočila velkofilm o připojení Krymu k Rusku. Úmyslně nepíši o anexi. Prý je to velkofilm s fůrou akcí, tanků, stíhaček, ba dokonce i milostný příběh se line jako nit skrz vítězný děj.

14.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1301
Advokát se zájmem o svět, historii a politiku

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.