Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sovětské kořeny Star Wars

Pánové Skotak, Lucas, Kubrick či Scott, skuteční doyeni sci fi filmů našli inspiraci i u sovětského filmu, konkrétně režiséra Pavla Klušanceva (25.2.1910 Sankt Petersburg – 27.4. 1999 Sankt Petersburg).

Pavel Klušancev se narodil v rodině zemského lékaře a vysokého úředníka Ministerstva průmyslu a obchodu, jeho otec dokonce získal na sklonku ruského impéria osobní šlechtictví za zásluhy o říši, zemřel ještě v době občanské války, matka byla v domácnosti, v době první války obětavou ošetřovatelkou raněných, zemřela při blokádě Leningradu. Pavel Klušancev v těžkých dobách po občanské válce žil s matkou, kterou živil. Sám si sestrojil soustruh, na kterém vyráběl nábytek na prodej, doučoval studenty, obkresloval technické plány. Jeho řemeslná zručnost ve spojení s tvůrčím duchem (naučil se ostatně číst i psát již ve čtyřech letech) mu byly později oporou při jeho filmové tvorbě. Vystudoval Leningradský fototechnický institut, následně pracoval ve studiu Belgoskino a později slavném Lenfilmu. Je pochován na Smolenském hřbitově Sankt Petersburgu.

Jeho filmCesta ke hvězdám(1958) velmi realistickým způsobem zobrazuje budoucnost dobývání kosmu člověkem. Klušancev se totiž po r. 1945 začal věnovat výlučně popularizaci astronomie (natočil dokumenty jako Polární záře, Meteority, Vesmír, Tajemství hmoty). V r. 1954 tedy začal připravovat barevný film, který tehdy nebyl běžný ani na „západě“. Byl to hraný sci-fi dokument o několika etapách budoucího dobývání kosmu - "Cesta ke hvězdám", který byl uveden do kin v r. 1957. Film začínal základním názorným výkladem principů letu rakety, rekapitulací pionýrských začátků raketové techniky (Ciolkovskij, Valier, Goddard, ruská skupina GIRD) a pokračoval očekávanými prvními lety do kosmu. Zvláštní místo zaujímá popis rotující orbitální stanice pro desítky lidí, s umělou gravitací a skleníky, a nakonec první pilotovaný let na Měsíc.

V tomto dokumentu použil speciální efekty a postupy, které Stanley Kubrick o více než desetiletí později použil pro svůj film Vesmírná odysea 2001. Některé sekvence z tohoto filmu téměř přesně odpovídají mnoha scenériím z Kubrickova filmu. Film obsahoval na danou dobu nadprůměrné efekty a byl i výtvarně a svojí atmosférou velmi na výši. Jeho technickým poradcem byl Michail Tichonravov, tehdejší skutečný konstruktér prvních ruských družic a meziplanetárních sond, vč. Sputniku.

Stejně tak i film Planeta bouří z roku 1962 inspiroval tvůrce sci-fi. Úspěšná adaptace románu Alexandra Kazanceva o výpravě na Venuši patřila ve své době k zdařilým filmům, který si získal své početné fanoušky i na "západě". Práva k filmu koupily i americké společnosti a byl uváděn pod názvem Cesta na prehistorickou planetu (1965) a Cesta na planetu prehistorických žen (1968), obě verze byly silně pozměněné montážemi a v titulcích byly vymazány jména sovětských herců a nahrazeny smyšlenými jmény. Významné stopy filmů Klušanceva lze nalézt i ve Hvězdných válkách. George Lucas měl při své první návštěvě Ruska v době perestrojky dokonce nazvat Klušanceva „Kmotrem Hvězdných válek“, tento výrok však není doložen, ale Lucas Klušanceva velmi ctil. Stejně tak i Robert Skotak použil některé postupy sovětského režiséra v Titaniku. Skotak měl možnost se s režiserem setkat v roce 1992. Stopy Planety bouří lze nalézt i v nejnovějším Prometheovi Ridleyho Scotta.

Tolik krátké připomenutí tohoto režiséra při příležitosti uvedení prozatím posledního dílu Hvězdných válek, je zajímavé shlédnout jeho filmy a sledovat otisky v pozdějších dílech velkých tvůrců sci-fi.

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 2.1.2016 20:04 | karma článku: 15,16 | přečteno: 609x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 16,79 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,80 | Přečteno: 188x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 280x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dominikána není jen moře a Survivor – místokrálové a kapitáni Santa Dominga

Letošní soutěž Survivor probíhá v Dominikánské republice a jistě mnoho obyvatel naší země v létě zamíří do tamní turistické destinace. Kdysi to však byla součást místokrálovství Nové Španělsko a generální kapitanát.

23.3.2024 v 14:55 | Karma: 15,70 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 286
  • Celková karma 17,46
  • Průměrná čtenost 918x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik